Zainteresowała Cię wystawa „Nasi chłopcy”? Oto lista filmów i książek, z których poznasz lepiej trudną historię Pomorza

2025-07-17 11:32

Wystawa "Nasi chłopcy. Mieszkańcy Pomorza Gdańskiego w armii III Rzeszy" wzbudziła spore kontrowersje, ale też przybliżyła mieszkańcom różnych regionów dramatyczną historię wojenną ludności Pomorza Gdańskiego. Choć ten element historii wciąż jest traktowany jak tabu, to powstało już kilka dzieł, które również opisują ten temat.

Jutro będzie padać

i

Autor: Scena z filmu "Jutro będzie padać"

Wystawa "Nasi chłopcy" w Muzeum Gdańska wzbudziła kontrowersje

Wystawa "Nasi chłopcy" przedstawia losy mieszkańców Pomorza, którzy w czasie II wojny światowej zostali wcieleni do armii III Rzeszy. Byli to ludzie, którzy nie mieli możliwości odmowy służby wojskowej, ponieważ Pomorze zostało anektowane przez Niemcy, a niemieckie prawo nakładało obowiązek służby wojskowej na wszystkich mężczyzn.

Konsekwencje odmowy służby były tragiczne. Groziły zsyłką do obozu koncentracyjnego Stutthof, prześladowaniami, a nawet śmiercią, nie tylko dla dezertera, ale także dla jego rodziny.

Już w pierwszych tygodniach wojny Kaszuby zostały objęte terrorem, którego kulminacją była zbrodnia w Piaśnicy, gdzie niemieccy żołnierze zamordowali około 14 tysięcy mieszkańców regionu.

Szacuje się, że do Wehrmachtu wcielono od 85 do 90 tysięcy mężczyzn z Pomorza, głównie z Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Wielu z nich zdezerterowało i dołączyło do wojska polskiego. Niestety, wielu z nich zginęło na froncie, gdyż zostali potraktowani przez Niemców jako "mięso armatnie".

Ogromna część współczesnych autochtonicznych mieszkańców Pomorza ma w swojej rodzinie zarówno osoby, które służyły w Wehrmachcie, jak i ofiary niemieckich żołnierzy.

Niestety nie jest to powszechnie znana historia i wiele osób źle zinterpretowało wystawę, uznając ją za wybielanie Niemiec lub gloryfikację nazizmu, a nie za opowieść o ludzkim dramacie.

Filmy i książki, które opowiadają o trudnej historii Kaszubów i Pomorza

Historia Kaszub, tak jak historia większości regionów pogranicza, jest trudna. Choć w średniowieczu Kaszubi stworzyli własne państwo, to przez większą część historii przechodzili spod panowania Polski pod panowanie Niemiec i na odwrót. Oba te narody, Niemcy i Polacy, zawsze patrzyli na Kaszubów z ogromną podejrzliwością. Kaszubski noblista Günter Grass napisał, że dla Polaków Kaszubi byli za mało polscy, a dla Niemców zbyt mało niemieccy.

Historia pomorskich autochtonów jest bardzo trudno, ale na szczęście powstało kilka dzieł, które przybliżają ją w bardzo przystępny sposób.

Oto kilka z nich:

"Saga kaszubska" Darii Kaszubowskiej

To seria książek opowiadających historię jednej rodziny - Stoltmanów. Akcja rozpoczyna się przed pierwszą wojną światową, a kończy we współczesności. Fabuła jest bardzo przystępna, bogata w liczne zwroty akcji i prowadzona tak, że czytelnik podczas czytania nie ma czasu się nudzić.

Film "Jutro będzie padać"

Film, który wyreżyserował Sebastian Hermano Karaśkiewicz opowiada o losach Kaszubów w latach 30. i 40. XX wieku. Fabuła przybliża widzowi te same problemy, które miała przybliżyć wystawa "Nasi chłopcy". Film jest w całości dostępny na YouTubie.

Film "Kamerdyner"

Film Filipa Bajona opowiada o tragicznych losach Kaszubów w XX wieku - aż do niemieckiej zbrodni w Piaśnicy. W rolach głównych zagrali Janusz Gajos i Sebastian Fabijański.

Znani Kaszubi [GALERIA]

ROLKA: Pomorskie. "Kaszubianka" w Pucku. Historia tego miejsca zachwyca