Broszura Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poświęcona zasadom wywieszania polskiej flagi liczy sobie ponad 30 stron. Przede wszystkim musimy wiedzieć o tym, że flaga Polski jest czym innym od barw narodowych. O ile w przypadku ostatnich chodzi o określone ustawowo biel i czerwień, to flaga pomimo tych samych kolorów, posiada jasno określone proporcje. W Polsce flaga składa się z dwóch pasów tej samej długości i szerokości, które tworzą prostokąt o proporcjach 5:8.
jak przypomina portal gazeta.pl, warto też wyróżnić flagę państwową z godłem. Godło państwowe RP znajduje się zawsze pośrodku pasa białego. Istotne jest jednak to, że ten typ flagi może być zawieszany wyłącznie na:
- polskich przedstawicielstwach zagranicznych,
- statkach morskich,
- bosmanatach i kapitanatach portów,
- lotniskach i lądowiskach cywilnych,
- samolotach cywilnych poza granicami Polski.
Polecany artykuł:
Jak zatem wieszać polską flagę?
- w przypadku zwykłego, pionowego masztu - flaga Polski musi być powieszona białym kolorem do góry- jeśli flaga zawieszona zostanie na drzewcu i będzie zwisać poziomo lub pod kątem - biały kolor musi znajdować się po lewej stronie;- używamy flag biało-czerwonych, bez dodatkowych symboli, np. flagi z godłem są zarezerwowane dla placówek dyplomatycznych, lotnisk, samolotów cywilnych podczas lotów za granicę, kapitanatów portów, statków morskich;- flaga, która wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana;- wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca;- flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie;- jeśli wieszamy też flagi innych państw: w przypadku dwóch flag polska flaga ma być po lewej stronie, jeśli są trzy flagi - polska ma być pośrodku, jeśli są cztery flagi - polska ma być po prawej stronie, jeśli jest pięć flag – polska ma być w środku, przy sześciu i więcej flagach muszą być dwie polskie - po lewej i prawej stronie