Aby zagłosować w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu należy znaleźć się w spisie wyborców. Automatycznie zostajemy wpisani na taką listę, w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani. Każdy wyborca, może sprawdzić pod jakim adresem figuruje w spisie wyborców na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.
Jak dopisać się do spisu wyborców?
Jeśli nie jesteśmy zameldowani w miejscu, gdzie chcemy oddać swój głos, również możemy dopisać się do listy wyborców. Jak informuje Miasto Gdańsk, ta forma jest obecnie bardzo popularna. .
Osób dopisanych, jak pokazały ostatnie wybory w Gdańsku, było niemal 36 tysięcy, czyli ok. 10 procent wszystkich uprawnionych do głosowania. To są osoby, które na co dzień pracują i mieszkają w naszym mieście, ale pozostają zameldowane w rodzinnych stronach. I żeby na dzień wyborów nie musiały wracać do miejscowości, z których pochodzą, mogą zmienić miejsce głosowania i dopisać się do spisu wyborców tu w Gdańsku, gdzie faktycznie mieszkają
- wyjaśnia dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Tomasz Filipowicz.
Usługa dopisania do spisu wyborców jest dostępna do 12 października poprzez stronę gov.pl. Osoby, które nie chcą korzystać z Internetu mogą złożyć wniosek osobiście. W Gdańsku będzie to możliwe w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców:
- nr 1, ul. Partyzantów 74,
- nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
- nr 4, ul. Wilanowska 2.
Polecany artykuł:
Głosowanie w innym kraju
Wyborcy, którzy zamieszkują zagranicą i tam będą w dniu wyborów, dopisują się do spisu wyborców w Konsulacie do 10 października. Dopisać można się osobiście lub elektronicznie, wysyłając podpisany i zeskanowany formularz drogą mejlową na adres właściwego konsulatu.
Jeśli osoba dopisana do spisu za granicą zdecyduje, że jednak chce głosować w Polsce, musi pamiętać o wzięciu w Konsulacie zaświadczenia o prawie do głosowania. Tę czynność można wykonać wyłącznie osobiście. Jeśli jednak wyborca nie chce dopisywać się do spisu za granicą a wie, że przyjedzie do Polski, to przed 12 października może dopisać się do spisu wyborców w Polsce - osobiście w gminie, w której będzie przebywać 15 października lub przez portal gov.pl.
Zaświadczenie o prawie do głosowania
Można również uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. To dokument, który daje możliwość obywatelowi udziału w wyborach w dowolnie wybranej przez niego komisji na terenie całego kraju i za granicą. Do tej pory, takie zaświadczenie do głosowania można było otrzymać tylko i wyłącznie w urzędzie gminy, gdzie dana osoba mieszka stale. Teraz jest inaczej.
Polecany artykuł:
Ogromna zmiana w tej kwestii polega na tym, że zaświadczenie do głosowania można będzie teraz pobrać w dowolnie wybranej gminie na terenie Polski. Krótko mówiąc, czynność ta została przez ustawodawcę odmiejscowiona
- informuje Tomasz Filipowicz.
Każdy kto wie, że w dniu wyborów z różnych powodów będzie przebywać poza miejscem zameldowania, może pobrać zaświadczenie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy. Nie tylko tam, gdzie jest zameldowany.
Wyobraźmy sobie, że jestem kierowcą autobusu i w dniu wyborów 15 października będę miał prawdopodobnie kurs z Gdańska do Lublina. I wiedząc to, biorę wcześniej zaświadczenie do głosowania w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. I mając dwie godziny przerwy pójdę zagłosować w dowolnej komisji w Lublinie. Ale może się też zdarzyć, że mój szef zmieni mi kierunek i zostanę wysłany np. do Krakowa. Więc, nie ma problemu. Z tym z samym zaświadczeniem będę mógł uczestniczyć w wyborach także w stolicy Małopolski
- tłumaczy dyrektor.
Osoby, które wyjeżdżają za granicę akurat w terminie wyborów, mogą pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy i z nim zagłosować zagranicą. Zaświadczenie do głosowania ma formę papierową i jest opatrzone hologramem. Ewentualne zgubienie lub zniszczenie dokumentu oznacza, że nie zostaniemy dopuszczeni do głosowania. Duplikaty nie są wydawane.
W Gdańsku wniosek można będzie złożyć osobiście w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców:
- nr 1, ul. Partyzantów 74,
- nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
- nr 4, ul. Wilanowska 2.
Nie ma jednak możliwości załatwienia tej sprawy przez Internet.
Zobacz: Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Kocborowie po remoncie. Liczba miejsc zwiększyła się dwukrotnie
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]