Wybory do Parlamentu Europejskiego w Bydgoszczy i okolicach

i

Autor: D. Piątkowski

Wybory 2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto dostał najwięcej głosów?

2024-06-11 7:17

Zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Trwało w godzinach od 7 do 21 w niedzielę (9 czerwca). Kto otrzyma najlepszy wynik? Która parta będzie miała największe poparcie? Trwa liczenie głosów!

Eurowybory 2024. Zamknięto lokale wyborcze

W niedzielę (9 czerwca) w godzinach  od 7 do 21 można było głosować w wyborach do Europarlamentu. Prezydent Andrzej Duda zachęcał do udziału w wyborach do PE. Jak podkreślił, najbliższe lata zdecydują, w jakim kierunku będzie podążać cała UE: czy będzie to Europa ojczyzn, czy scentralizowane europejskie państwo, gdzie wpływ Polski na podejmowanie najważniejszych decyzji będzie ograniczany.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto otrzymał najwięcej głosów? 

Po zakończeniu ciszy wyborczej - o godz. 21 w niedzielę - stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.

Z kolei zgodnie z unijnymi przepisami, podawanie pierwszych wyników wyborów będzie możliwe dopiero po godz. 23, kiedy ostatnie państwo członkowskie UE zakończy swoje głosowanie (będą to Włochy).

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto wygrał? Oficjalne dane z PKW

Jak wynika z oficjalnych danych PKW wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska.

  • Koalicja Obywatelska – 37,4 proc.
  • Prawo i Sprawiedliwość – 35,9 proc.
  • Konfederacja –12 proc.
  • Trzecia Droga – 6,9 proc.
  • Lewica – 6,6 proc.

W wyborach do PE nie ma przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów. Liczba ta będzie ustalana dopiero po zakończeniu wyborów. Najpierw zlicza się w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze i odsiewa te komitety, które nie przekroczyły 5-proc. progu (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Mandaty dzieli się między pozostałe komitety w skali kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy tych komitetów w okręgach, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.

Wybory europejskie. Jak wyglądały w 2019 roku? Europosłowie z najlepszymi wynikami

Według pełnych danych przedstawionych przez PKW w 2019 roku Beata Szydło (PiS) zdobyła 525 811 głosów. Drugie miejsce na liście najlepszych wyników indywidualnych w skali kraju zajął Jerzy Buzek (KE) - 422 445 głosów. Trzeci wynik zanotowała Jadwiga Wiśniewska (PiS) - 409 373 głosów. Tuż poza podium znalazła się Janina Ochojska (KE) - 307 227 głosów. Kolejne pozycje w tym rankingu zajęli: Tomasz Poręba (PiS) - 276 014 głosów, Patryk Jaki (PiS) - 258 366 głosów, Ewa Kopacz (KE) - 252 032 głosów, Bartosz Arłukowicz (KE) - 239 893 głosów, Róża Thun (KE) - 221 279 głosów. Pierwszą dziesiątkę zamknął Włodzimierz Cimoszewicz (KE) - 219 677 głosów. 

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 europosłów.

W czasach PRL był oblegany przez tłumy. Tyle pozostało z legendarnego "Platana"