Przemysław Olczyk. Kandydat na prezydenta Gdyni

i

Autor: mat.prasowe

WYBORY 20024

Wybory 2024. Wywiad z Przemysławem Olczykiem

Jak będzie wyglądać Gdynia za 50 lat? Czego spodziewać się po nowym włodarzu? Przed wyborami samorządowymi zaplanowanymi na 7 kwietnia 2024 roku rozmawiamy z kandydatami na stanowisko prezydenta. Pytania wysłaliśmy do wszystkich kandydatów z Gdyni. Odpowiada Przemysław Olczyk.

Kto kandyduje w Gdyni 2024?

Przemysław Olczyk to kandydat Konfederatów Bezpartyjnych Polska jest jedna. Jak pisze o sobie:  przedsiębiorca działający w branży edukacyjnej, nieruchomości, sektorze finansowym, nauczyciel akademicki, ukończył studia w USA i Szwajcarii. Politycznie od początku związany ze środowiskiem Konfederacji, członek Ruchu Narodowego Krzysztof Bosaka. Prywatnie mąż i ojciec. Pilot samolotowy, globtroter.

WYWIAD. Kandydaci na prezydenta Gdyni, wybory samorządowe 2024

Jaki jest plan na pierwsze miesiące, jakie będą pierwsze decyzje i inicjatywy, które trzeba wdrożyć w życie na „już”, zaraz po wyborach?

Przemysław Olczyk: Po pierwsze jako nowy prezydent sporządzę bilans otwarcia, przeprowadzając audyt wszystkich podległych mi jednostek. Po wtóre, przyjrzę się wszystkim prowadzonym i planowanym inwestycjom, tak aby ocenić ich sensowność i ewentualnie zdecydować o zatrzymaniu tych, które uznam za niekonieczne i nazbyt obciążające gdyński budżet. Po trzecie rozpocznę działania na rzecz przyciągnięcia do Gdyni biznesu i nowych inwestycji.

Czego w Gdyni brakuje najbardziej?

W Gdyni brakuje przede wszystkim wysokopłatnych miejsc pracy, stąd gdynianie muszą udawać się na emigrację zarobkową do sąsiednich gmin lub dalej. To jedna z przyczyn trwającego procesu depopulacji miasta. Brak dużych firm sprawia, że Gdynia zamiast się rozwijać ma coraz bardziej małomiasteczkowy charakter. Najlepszym obrazem tego jest pustawa Świętojańska, z około trzydziestoma lokalami usługowymi na parterze na wynajem. Co więcej, na tej niegdyś prestiżowej ulicy pojawiają się sklepy z odzieżą używaną lub tanimi chińskimi towarami. Czy tak ma wyglądać ulica, która była od zawsze wizytówką Gdyni?

Jaką inwestycję/decyzję wskaże Pan jako dobrą/najlepszą dla miasta w ostatnich latach? Przykład takiej, która dobrze wpłynęła na miasto, która się Panu podoba?

Od zawsze chwalę włodarzy miejskich za stworzenie Muzeum Emigracji. To zdecydowanie udany projekt i jedna z atrakcji turystycznych naszego miasta.

Oczami wyobraźni, jak powinna wyglądać Gdynia, miasto z morza i marzeń za 50 lat?

Przede wszystkim Gdynia powinna być miastem tętniącym życiem, gdzie gdynianie mają nie tylko dobre warunki do życia i relaksu, ale również szeroki dostęp do dobrze płatnych miejsc pracy. To miasto pełne turystów, miasto, które rozwija się pod względem demograficznym, miasto z szeroką ofertą kulturalną i sportową dla wszystkich grup mieszkańców Miasto, którego centrum to Świętojańska-deptak, pełna kawiarni, pubów, restauracji, drobnego handlu – czyli miejsce pełne życia od rana do wieczora.

Co Pana zdaniem zostało w mieście już zrealizowane, a okazało się „niewypałem”?

Takich inwestycji było bardzo wiele – rozpoczęte i niedokończone inwestycje w lotnisko, pływalnię olimpijską czy lodowisko. Do tego zrobienie ze Świętojańskiej dziwacznej ulicy jednokierunkowej, co przyczyniło się do ostatecznej degradacji tej ulicy i dobicia przedsiębiorców prowadzących tam biznes.

A teraz krótko:

W Gdyni powinno być więcej: dla seniorów czy dla młodych?

To fałszywa dychotomia. Gdynia powinna mieć ofertę zarówno dla seniorów jak i ludzi młodych.

Kolej na Pogórze – tak czy nie?

Zdecydowanie tak.

Budżet Obywatelski z większymi pieniędzmi tak czy nie?

Tak.

Co powinien zobaczyć każdy turysta odwiedzający Gdynię? Jedno miejsce.

Oba bulwary – bo oferują to, czego nie ma praktycznie żadne inne miasto w Polsce – fantastyczne widoki i zapach morskiej bryzy. Każdy turysta powinien też zjeść pizzę z Gdynianki – kultowej pizzerii znajdującej się przy ulicy Świętojańskiej.

Nasze pytania skierowaliśmy też do pozostałych kandydatów na prezydenta Gdyni. Linki do nich znajdziecie państwo poniżej, klikając na nazwisko kandydata.

Wybory samorządowe 2024 w Gdyni

W Gdyni swoje kandydatury zgłosiło ostatecznie pięcioro kandydatów. Oprócz Wojciecha Szczurka starającego się o reelekcję są to:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

GALERIA: Nowa siatka połączeń z Gdańska. Znamy wszystkie szczegóły!

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie