Wsparcie dla piekarni i cukierni. Zwrot za zużycie gazu. Jak złożyć wniosek?

i

Autor: pixabay

Biznes

Wsparcie dla piekarni i cukierni. Zwrot za zużycie gazu. Jak złożyć wniosek?

Wkrótce rusza wsparcie dla piekarni i cukierni. Przedsiębiorcy, którzy zajmują się produkcją pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek oraz wykorzystują do prowadzenia działalności piec ogrzewany paliwem gazowym, będą mogli korzystać z preferencyjnej stawki za gaz.

Przedsiębiorcy z branży piekarniczej, którzy używają pieców na gaz będą mogli korzystać z ceny maksymalnej tego paliwa na poziomie 200,17 zł/MWh. Pomoc będzie dotyczyła rachunków, które obejmują okres nie wcześniejszy niż kwiecień.

Jakie warunki muszą spełnić przedsiębiorcy, aby otrzymać pomoc?

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia muszą spełnić odpowiednie warunki.

Powinni wykazać m.in., że na 31 grudnia 2022 r.: rodzaj ich przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) był oznaczony kodem 10.71.Z lub prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.71.Z i przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, pochodził w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek, albo też prowadzili działalność oznaczoną kodem 10.71.Z w formie spółdzielni

– wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Jak złożyć wniosek za zwrot zużycia gazu

Obniżona stawka za gaz będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (RPG) będzie można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Każdy wniosek może dotyczyć tylko jednej faktury, a trzeba go złożyć w terminie 30 dni od dnia jej wystawienia.

Aby ZUS mógł przyznać pomoc, na dzień złożenia wniosku przedsiębiorca nie może mieć zaległości z tytułu podatków oraz składek. Musi też dysponować limitem pomocy de minimis

– przestrzega rzecznik ZUS.

Do wniosku należy dołączyć kopię faktury rozliczeniowej za dostarczone paliwa gazowe za pomocą gazociągu lub sieci gazociągów oraz dokumenty z zakresu pomocy publicznej.

Gdy ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek to wyśle informację o prawie i okresie stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych. Wyśle także – na konto PUE ZUS – zaświadczenie o pomocy de minimis. W przypadku odmowy ZUS wyda decyzję, którą również zamieści na PUE.

Przepisy dotyczące stosowania ceny maksymalnej gazu wejdą w życie 8 kwietnia 2023 roku.

P. MULLER: PRZEKAZALIŚMY UKRIANIE BROŃ ZA 10 MILIARDÓW ZŁOTYCH