Żołnierz - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Unsplash Żołnierz - zdjęcie ilustracyjne

Emerytury wojskowe

Wojskowe emerytury w 2023 roku. Ile lat trzeba przepracować i ile wynoszą?

Żołnierze Wojska Polskiego nie podlegają powszechnemu systemowi emerytalnemu. Mają prawo przejść na emeryturę wcześnie. Po ilu latach uzyskują emeryturę? Ile ona wynosi?

Kwestię emerytur wojskowych reguluje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 kwietnia 1990 r. o zmianie rozporządzenia w sprawie ustalania prawa do zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych i ich rodzin oraz wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia. Wojskowe Biura Emerytalne podlegają Ministrowi Obrony Narodowej i są podporządkowane bezpośrednio Sekretarzowi Stanu MON.

Aby otrzymać wojskową emeryturę, mundurowy musi przepracować 15 lat w Wojsku Polskim. Do stażu służby zalicza się:

  • urlop wychowawczy – nie więcej niż 3 lata,
  • działania w ruchu oporu, z wyłączeniem tajnego nauczania, służby w armiach sojuszniczych, pobytu w niewoli lub w obozach dla internowanych żołnierzy – od 1 września 1939 roku.

W razie śmieci żołnierza, prawo do pobierania emerytury wojskowej przysługuje członkom jego rodziny, ale tylko wtedy, gdy był on jej jedynym żywicielem rodziny. Prawo do pobierania emerytury wojskowej przysługuje również wojskowym, którzy są całkowicie niezdolni do dalszej służby w wyniku działalności służbowej.

Emerytura wojskowa w 2023 roku. Ile wynosi?

Jeśli żołnierz zdecyduje się odejść ze służby po 15 latach nie otrzyma pełnego wymiaru pensji. Dostanie wtedy 40 proc. podstawy wynagrodzenia. Jak informuje Gazeta prawna obecnie szeregowy otrzymuje 4960 złotych brutto. Kwota ta rośnie o 2,6 proc. z każdym przepracowany rok.

Jeśli dany wojskowy przepracuje 25 lat otrzyma już emeryturę w wysokości 60 proc. podstawowej pensji, a z każdym rokiem rośnie ona o 3 proc.

Dodatkowo są też utworzone zasady podwyższenia emerytury za służbę w niektórych jednostkach i pełnienie misji. Jej wysokość nie może jednak przekroczyć 75 proc. podstawy wymiaru pensji

– czytamy w Gazecie Prawnej.

Jak przytacza Business Insider: „według danych przekazanych przez Departament Spraw Socjalnych Ministerstwa Obrony Narodowej, o których informował serwis pulshr.pl, przeciętna wojskowa emerytura w 2022 r. wynosiła 4 tys. 622 zł, rok wcześniej była niższa i wynosiła 4 tys. 251 zł, a w 2020 r. wynosiła 3 tys. 996 zł”.

Ceny paliw na Pomorzu wzrosły. Sprawdźcie, za ile zatankujecie na popularnych stacjach

Nowa stacja kolejowa w Warszawie. Otwarcie już za miesiąc