Woda w Bałtyku ma niepokojący kolor. Czy to sinice? Czy możemy wejść do takiej wody?

i

Autor: www.se.pl, Archiwum prywatne

Woda w Bałtyku ma niepokojący kolor. Czy to sinice? Czy możemy wejść do takiej wody?

2021-06-09 18:10

 "Woda ma kolor żuru" – tak sytuację nad Bałtykiem komentują turyści. Mieszkańcy i ci, którzy często latem odwiedzają Pomorze wiedzą, co to. Niektórzy zastanawiają się, czy to sinice. Poniżej wyjaśniamy i tłumaczymy to zjawisko.

Od kilku dni odpoczywający w Gdańsku plażowicze przyglądają się morskiej wodzie ze sporą dozą nieufności. Niewiele osób decyduje się na zamoczenie stóp w miejscach, gdzie wyraziste zabarwienie jest najbardziej widoczne. Spacerowicze częściej wybierają natomiast deptak niż trasę plażą przy samym brzegu. Czym jest to spowodowane?

Sztorm na Bałtyku. Jak wygląda sytuacja na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni?

Powodem niecodziennego wyglądu wody jest nic innego jak silne pylenie drzew sosnowych. Pyłki, które są problem dla alergików, ale także kierowców, bo osiadają także na autach, docierają i do Zatoki Gdańskiej. Fale spychają je do brzegu, gdzie tworzą nieestetyczne skupisko.

Woda w Bałtyku ma niepokojący kolor. Czy to sinice? Czy możemy wejść do takiej wody?

Jeśli temperatura wody nie stanowi dla Was problemu, możecie bez stresu zanurzyć nogi w Bałtyku, nie martwiąc się "kolorem żuru" odstraszającym część plażowiczów. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy w pobliżu nie występują sinice.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się zakwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody, przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Z tego powodu czasowo zamykane są niektóre kąpieliska. Decyzje o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy poszczególnych stacji Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

W przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Bałtyk z przymrużeniem oka. Sprawdź, ile wiesz o polskim morzu!
Pytanie 1 z 7
Najważniejszy element wyposażenia plażowicza nad Bałtykiem to: