Mikroinstalacja wiatrowa z magazynem energii
Do 47 tys. złotych dotacji można otrzymać przystępując do programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Rusza nabór wniosków na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej, także z magazynem energii. Program jest skierowany do właścicieli budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych w takich budynkach i dotyczy wsparcia finansowego na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej oraz opcjonalnie, magazynu energii elektrycznej. Jest on uzupełnieniem programów finansowania instalacji fotowoltaicznych. Jednocześnie uzupełnia ofertę NFOŚiGW dla obecnych i przyszłych prosumentów.
Im wietrzniej, tym lepiej
Wskazane jest skorzystanie z tego programu szczególnie tam, gdzie występują korzystne uwarunkowania wiatrowe, a zasadność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne (lub tylko w nie) jest wątpliwa. Zastosowanie mikro turbiny wiatrowej i magazynu energii elektrycznej pozwoli efektywnie wykorzystywać wytworzoną energię na własne potrzeby.
Polecany artykuł:
Gdynia wiatrakowym prekursorem
Gdynia charakteryzuje się zwartą zabudową w centrum miasta, strefą przemysłową i terenami zielonymi. Zabudowa miasta uniemożliwia usytuowanie dużych elektrowni wiatrowych na terenie miasta. Ale lokalnie mogą powstawać małe elektrownie wiatrowe na przestrzeniach otwartych, w ciągach wietrznych lub na budynkach.
Na terenach o skoncentrowanej zabudowie zaleca się stosowanie małych elektrowni wiatrowych o pionowej osi obrotu ze względu na tryb pracy, niską emisją hałasu oraz wymaganą niską prędkość wiatru przy której elektrownia zaczyna pracę. Na terenach przemysłowych oraz leśno-rekreacyjnych możliwa jest także instalacja turbin wiatrowych o poziomej osi obrotu
- tłumaczy Sylwia Grabowska, główny specjalista w biurze ds. energetyki UMG.
Na co można dostać dopłatę?
- zakup i montaż mikro instalacji wiatrowych dla potrzeb budynków mieszkalnych, na własne potrzeby energetyczne. Turbina wiatrowa o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW wraz z osprzętem niezbędnym do prawidłowego działania mikroinstalacji;
- zakup i montaż towarzyszących magazynów energii o pojemności co najmniej 2 kWh
Jaka jest forma dofinansowania?
- Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 30 tys. zł na jedną współfinansowaną mikroinstalację wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW, lecz nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW.
- Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej – akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh.