Radni nowej kadencji Sejmiku Województwa Pomorskiego

i

Autor: pomorskie.eu

wybory 2024

Wielkie powroty i nowe nazwiska w pomorskim sejmiku. Najmłodsza radna ma 26 lat

2024-04-16 11:58

Po wyborach samorządowych przyszedł czas na przejęcie obowiązków. Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego już oficjalnie otrzymali zaświadczenia oraz wskazali w których komisjach chcą pracować. Przyglądamy się, kto nas będzie reprezentował i kim są nowi radni.

Sejmik Województwa Pomorskiego 2024

W nowym Sejmiku Województwa Pomorskiego w składzie jest 12 pań i 21 panów. W roli radnego debiutuje 14 osób. 33 osoby odebrały już zaświadczenia i będą decydować o przyszłości Pomorza. To w sejmiku zapadają najważniejsze decyzje dotyczące transportu czy ochrony środowiska. Na początku każdej kadencji wybierani są: marszałek województwa, wicemarszałkowie oraz członkowie zarządu. Na czele sejmiku stoi przewodniczący oraz dwóch wiceprzewodniczących, którzy wybierani są z grona radnych i przez radnych. Radni spotykają się w Gdańsku w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. 

O wiele trudniej zostać radnym województwa niż dostać się do Sejmu. Do sejmiku wybierane są 33 osoby, a tam wielokrotnie więcej posłów. Dlatego to takie wyjątkowe – zaznaczał Łukasz Grzędzicki, dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Kim są radni Sejmiku Województwa Pomorskiego

Wśród radnych województwa nowej kadencji jest 12 kobiet i 21 mężczyzn. Średnia wieku w nowym składzie wyniosła 54 lata, to rok więcej niż średnia wieku radnych odchodzącego sejmiku.

Najmłodszą radną w tej kadencji jest 26-letnia Paulina Filipowicz. Psycholożka, która w zeszłym roku była najmłodszą kandydatką do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. Najstarszy w sejmiku jest 75-letni Zenon Odya, radny województwa nieprzerwanie od 10 lat. Obecny marszałek Mieczysław Struk jest rekordzistą, jeśli chodzi o zdobyte głosy do sejmiku. Zyskał ich aż 39 799. Bogatym doświadczeniem mogą się wykazać też Leszek Bonna i Jan Kleinszmidt, którzy pełnią funkcje radnych województwa z woli mieszkańców nieprzerwanie od 2006 r.

Pierwsza sesja sejmiku nowej kadencji zwoływana jest przez komisarza wyborczego w czasie do siedmiu dni od zakończenia poprzedniej kadencji. Co oznacza, że sesja z nowym składem odbędzie się w terminie do 7 maja. Wtedy również wybrane zostaną nowe władze sejmiku oraz przewodniczący.

Czym zajmuje się sejmik wojewódzki?

Sejmik województwa to organ stanowiący i kontrolny na poziomie regionalnym w Polsce. W województwie pomorskim istnieje od 1998 r. Na Pomorzu wybieranych jest 33 radnych. Ich liczba jest uzależniona od liczby mieszkańców województwa. Do dwóch milionów mieszkańców wybieranych jest 30 radnych. Od każdych rozpoczętych 500 tys. dodawanych jest kolejnych trzech radnych do składu. Województwo pomorskie aktualnie liczy ok. 2,3 mln mieszkańców.

Sejmik zajmuje się m.in.:

  • uchwalaniem budżetu województwa,
  • rozpatruje sprawozdania z działalności zarządu województwa,
  • uchwala plany zagospodarowania przestrzennego,
  • decyduje o planach i inwestycja w zakresie transportu,
  • ochrony środowiska
  • kultury
  • wybiera też i odwołuje zarząd.

Na początku każdej kadencji wybierani są: marszałek województwa, wicemarszałkowie oraz członkowie zarządu. Na czele sejmiku stoi przewodniczący oraz dwóch wiceprzewodniczących, którzy wybierani są z grona radnych i przez radnych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Galeria: Ruiny w Gdyni. Opuszczone sanatorium "Zdrowie" w Orłowie

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną