Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni to promenada o długości 1,5 km prowadząca brzegiem morza. Zaczyna się przy gdyńskich rybkach - rzeźby autorstwa Adama Smolany - będących symbolem Miasta Gdyni. Przy bulwarze znajduje się również pomnik „Tym, co odeszli na wieczną wachtę”, upamiętniający ofiary katastrof morskich. Promenada biegnąca między zboczem Kamiennej Góry a morzem, w kształcie w jakim korzystamy z niej dziś, powstała pod koniec lat 50 ubiegłego wieku. Wcześniej, w latach 20 i 30, spacerować można było najpierw po piaszczystej ścieżce, później po umacniającej klif betonowej opasce.
Rozpoczyna się remont opaski brzegowej wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. W ramach prac, które potrwają do kwietnia 2025 r., wyremontowana zostanie konstrukcja na ponad kilometrowym odcinku od strony morza - to odcinek od plaży do małego mola.
Remont jest potrzebny ze względu na uszkodzenia dylatacji, ubytki betonu i narzutu kamiennego, wywołane wieloletnim działaniem morza oraz niskich temperatur
- tłumaczyła cytowana w komunikacie dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
Dodała, że planowane jest również wykonanie powłoki chroniącej przed korozją. Ma to zwiększyć trwałość oraz poprawi estetykę całej konstrukcji.
Roboty remontowe prowadzone będą odcinkami o długości 50-60 metrów. Wykonawca planuje rozpoczęcie robót od strony Małego Molo w kierunku rzeźby "Trzech rybek". W przypadku występowania wysokiego poziomu wody i niekorzystnego falowania, roboty prowadzone będą na odcinku falochronu, który jest osłonięty plażą (od Plaży Gdynia Śródmieście).
Mimo czasowych niedogodności z tym związanych jest to konieczne z uwagi na obecny stan techniczny obiektu i jego estetykę. Inwestorem zadania jest Urząd Morski w Gdyni. Prace powinny zostać wykonane do końca kwietnia 2025 roku – podkreśla prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.
Remont Bulwaru Nadmorskiego
Inwestycja będzie prowadzona poza szczytem turystycznym. Bulwar jest całoroczną atrakcją, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Gdyni. W związku z tym, w trakcie prac, ciąg komunikacyjny wzdłuż budowli będzie drożny. Jednak, żeby prace były w ogóle możliwe, potrzebne będzie zawężanie dostępności ciągu pieszego do 4 metrów. Remont nie będzie miał również wpływu na dostępność ciągu rowerowego i biegowego od strony klifu.
Koszt zleconych przez Urząd Morski w Gdyni prac to ok. 2 mln zł.
Opaska brzegowa jest to rodzaj budowli, stosowanej w hydrotechnice, której funkcją jest umocnienie i zabezpieczenie przed erozją istniejącego brzegu, cieku lub zbiornika wodnego. Opaski brzegowe stosowane są zarówno jako śródlądowe budowle hydrotechniczne, jak i jako budowle morskie, służące technicznemu zabezpieczeniu brzegu.
GALERIA: Gdynia Molo Rybackie. Największe osiedle na nabrzeżu. Centrum rozrasta się w głąb morza