Most krymski

i

Autor: TT/Wikipedia

krym

Wczasowicze na moście krymskim? Wersji jest kilka

Kilkunastu kilometrowy sznur samochodów - to są fakty, z którymi nikt nie dyskutuje. Co robią na moście krymskim? Tu wersji jest już więcej. Rosjanie mówią o turystach, Ukraina o ucieczce. Zbieramy fakty.

Samochody stoją na moście krymskim

Władze w Moskwie wprowadziły szczegółowe kontrole bezpieczeństwa przy wjeździe na Most Krymski, czyli przeprawę łączącą okupowany Krym z Rosją; kolejka samochodów rozciąga się tam już na 13 km - poinformowała w poniedziałek ukraińska telewizja Espreso za administracją rosyjskiego Kraju Krasnodarskiego, nie podając przyczyn.

Czy turyści odwiedzają Krym?

W sobotę przy wjeździe na most utworzył się ogromny korek, liczący wówczas 7 km. Czas oczekiwania na kontrolę wynosił około pięciu godzin. Tylko w ciągu kolejnej doby wolontariusze rozdali kierowcom ponad 5 ton wody pitnej - powiadomiła Espreso za komunikatami przekazywanymi przez regionalne władze w Krasnodarze.

8 października 2022 roku na moście doszło do wybuchu i pożaru. Ukraińskie media podały, powołując się na źródła, że była to operacja specjalna Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tych doniesień.

Ruch samochodowy został tam jednak przywrócony dopiero w lutym 2023 roku. Rosyjska Federalna Agencja Drogowa zapewnia, że pojawienie się wielokilometrowej kolejki samochodów jest spowodowane zwiększoną liczbą wczasowiczów próbujących przedostać się przez most oraz zintensyfikowaną kontrolą bagaży. Szef związku pasażerów Kiriłł Jankow przekazał, że w czerwcu Rosjanie mniej chętnie jeździli na Krym, ponieważ "bali się zapowiadanej przez Ukraińców kontrofensywy".

Po eksplozji na moście Krymskim jesienią 2022 roku przed wjazdem na most trwają wzmożone kontrole, co utrudnia ruch. Wraz z nadejściem upałów liczba turystów wzrosła, a sytuacja jeszcze się pogorszyła. Władze Kraju Krasnodarskiego apelują do ludzi, by w miarę możliwości wstrzymywali od wyjazdów w kierunku mostu

- pisze portal 93.ru.

Prowadzone są dokładne kontrole osobiste

Zbudowany w 2018 roku most na Krym łączy okupowany przez Rosję od 2014 roku Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Przeprawę osobiście otwierał Władimir Putin. Od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.

Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. Ukraina zostanie zalana. Totalna masakra