W szpitalu w Słupsku po raz pierwszy wybrzmiał dzwon. Czym są Dzwony Życia?

i

Autor: pomorskie.eu

zdrowie

W szpitalu w Słupsku po raz pierwszy wybrzmiał Dzwon Życia. "To ostatni przystanek"

2024-08-08 11:05

W środę, 7 sierpnia 2024 r. na oddziale Onkologii Klinicznej, Chemioterapii i Badań Klinicznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku po raz pierwszy wybrzmiał Dzwon Życia. To symbol wygranej i nadziei dla tych pacjentów, którzy zakończyli leczenie oraz tych, co nadal walczą z chorobą.

Dzwon podarowała Fundacja Pokonaj Raka, która zaopatrzyła już kilkanaście szpitali w całej Polsce w tak wyjątkowy prezent.

W Słupsku wybrzmiał dzwon 

Dzwon Życia został odsłonięty na oddziale onkologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Fundacja Pokonaj Raka, która na ten cel przeznacza część wpływów z 1,5 proc. przekazywanych przez podatników dla organizacji pożytku publicznego, od lat zajmuje się dawaniem oddziałom onkologicznym symbolu zwycięstwa. Tym razem to słupski szpital otrzymał dar od fundacji.

Jesteśmy przekonani, że dzwon życia stanowi symboliczny i ważny element słupskiego centrum onkologicznego. Dzwon ten jest umieszczony w centrum szpitala, w miejscu, które jest dostępne dla wszystkich – zarówno pacjentów, ich rodzin, jak i pracowników. Jest to szczególny sygnał odzewu na sukcesy, małe i duże, które osiągają pacjenci słupskiego szpitala w walce z chorobą

– mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes fundacja Pokonaj Raka.

Na uroczystość odsłonięcia Dzwonu Życia przedstawiciele fundacji Pokonaj Raka przybyli z okazji projektu Onko Tour de Pologne 2016-2024, który realizują wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta. Tegoroczna trasa rowerowego rajdu przebiegała przez Słupsk.

Co oznacza bicie w dzwon? 

Trzykrotne uderzenie w dzwon i uśmiech na twarzy to symbole zwycięstwa nad chorobą. Pacjenci leczący się na oddziałach onkologii klinicznej, chemioterapii i badań klinicznych przechodzą długą drogę, często ciężkie i męczące leczenia. Ten dzwon ma być ostatnim przystankiem, jaki pacjent ma przed sobą, a towarzyszący mu personel szpitala wspólnie świętuje radosny dzień. Bicie dzwonu ma oznajmić całemu światu, że po raz kolejny człowiek pokonał raka i nie zamierza się poddawać. Dla innych chorych osób, ma to być motywacja i siła do dalszej walki, aby i oni mogli trzy razy zabić w dzwon wolności od choroby – Dzwon Życia.

Fundacja Pokonaj Raka o własnej idei mówi tak: „Pacjent po zakończeniu leczenia może uroczyście oznajmić jego zakończenie, uderzając trzy razy, symbolicznie w Dzwon. Pacjent, który pozostaje nadal w Szpitalu wypełnia się nadzieją, że i on za parę dni uderzy w Dzwon. Cały personel medyczny otrzymuje znak z sukcesu terapii. W chwili obecnej przekazaliśmy 15 Dzwonów Życia do szpitali onkologicznych”.

Źródło: Pomorskie.eu