W najnowszym rankingu portal opisuje stan na połowę 2024 roku "Wzięliśmy pod lupę liczby dotyczące bezrobocia, wynagrodzeń i cen mieszkań z drugiej ręki. Dodatkowo porównaliśmy istotne dla ogólnego zadowolenia z życia aspekty, takie jak: dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza" - czytamy.
Patrząc na cały ranking, popularne miasta takie jak Kraków i Warszawa nie zdominowały rankingu. Wręcz przeciwnie, w wielu kategoriach znalazły się poniżej oczekiwań.
W Gdańsku żyje się dobrze, ale brakuje mieszkań. Nowy ranking
Gdańsk zajął w rankingu zaszczytne, drugie miejsce – dając się wyprzedzić tylko Poznaniowi. Ale to Gdańsk jest liderem w kategorii „jakość powietrza” (dane GIOŚ, wskaźnik pyłu zawieszonego PM10, uśredniona ilość w okresie od 1 lipca 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku) – zajął pierwsze miejsce spośród wszystkich 16. miast. Gdańsk wyprzedził także Poznań pod względem przeciętnego wynagrodzenia (dane GUS) oraz dostępności lekarzy na NFZ (dane NFZ, w badaniu uwzględniono tylko średnią liczbę dni oczekiwania na wizytę do ortopedy) – w tych kategoriach miasto zajmuje czwarte miejsce.
Polecany artykuł:
Gdańsk nie może się niestety pochwalić wysoką pozycją w rankingu dotyczącą dostępności mieszkań. Zajął12 na 16 miejsc. Za Gdańskiem w rankingu możemy zobaczyć tylko Wrocław, Białystok, Kraków i Warszawę.
Oto zestawienie najlepszych miast do życia w Polsce
Oprócz rankingu 16 najlepszych polskich miast do życia, w galerii znajdziecie też dane dla poszczególnych miast.