zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

zdrowie

Uważaj na to na wakacjach. Lekarze mówią o rekordowej liczbie chorych

Jest szalenie zaraźliwe, zazwyczaj chorują całe rodziny. Zaczyna się niewinnie i pierwsze objawy przypominają alergię. Łatwo z dolegliwościami wrócić z urlopu, lekarze ostrzegają, ze ich lekceważenie może się źle skończyć: chodzi o zapalenie spojówek.

Lekarze mówią wprost: lekcewarzone lub źle leczone zapalenie spojówek może powodować utratę wzroku. Niezbędne jest podanie leków na receptę. Skąd biorą się uciążliwe dolegliwości oczu?

W Indiach gorąca i wilgotna pogoda, a także powodzie spowodowane nieustannymi opadami charakterystycznymi dla pory deszczowej, spowodowały wzrost przypadków wirusowego zapalenia spojówek. Lekarze alarmują, że pacjentów - zarówno dorosłych jak i dzieci przybywa lawinowo. W New Delhi mówi się nawet o wzroście na poziomie 30-40 proc. Takie informacje podaje redakcja wp.pl i informuje o potrzebie szybkiego leczenia dla wszystkich, którzy spędzali tam wakacje i wracają z dolegliwościami.

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek zaczyna się podobnie: oczy swędzą, są czerwone, pieką, wydają się suche lub towarzyszy nam uczucie podobne to tego, gdy wpadnie nam do oka piasek. Dalej jest tylko gorej i pojawia się wydzielina ropna, która tak bardzo zakleja oko, że rano nie możemy go otworzyć. Wtedy czas najwyższy, by skonsultować się z lekarzem. Choroba jest szczególnie bezpieczna dla dzieci.

Oczy dzieci wciąż się rozwijają, a jakakolwiek ingerencja w ich wzrost i funkcję może prowadzić do długotrwałych problemów ze wzrokiem lub innych powikłań

- ostrzega dr Nilesh Giri ze szpitala w Pune cytowany przez serwis Argus News.

Plaga zapalenia spojówek dotarła również do Polski. 

W lecie obserwujemy ponad 20 proc. wzrost przypadków zapalenia spojówek. Wielu pacjentów zgłasza się po powrocie z wyjazdów wakacyjnych, które sprzyjają takim infekcjom. Problem może dotyczyć nawet całej rodziny 

- zwraca uwagę prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki SPSK1 w Lublinie, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.

Każde zapalenie spojówek ma przyczynę w drobnoustroju; to wirus lub bakteria. Dostanę się do oka po zanieczyszczeniu, początkiem może być też alergia.

Takich objawów nie wolno lekceważyć, bo skutki eskalacji zapalenia spojówek mogą być fatalne. Jeśli dojdzie do przeniesienia infekcji na rogówkę, to może dojść do uszkodzenia rogówki, powstania zbliznowaceń lub jej perforacji. Skutkiem może być nawet nieodwracalna utrata wzroku - ostrzega prof. Rejdak.

Będąc na wakacjach, pamiętajmy też o higienie, korzystając z publicznych basenów czy sprzętów, które są także siedliskiem patogenów, które łatwo możemy przenieść na rękach do oka.

Nie powinniśmy korzystać z soczewek pływając. To najprostsza droga do przenoszenia drobnoustrojów. Gdy pojawią się pierwsze dolegliwości musimy unikać słońca, kąpieli oraz dotykania oczu.

GALERIA: Najzabawniejsze miejscowości w Pomorskiem. Znasz je wszystkie?

Okuliści przywrócili widzenie pacjentce. Pierwsza taka operacja w Polsce!