Uwaga na „cichego zabójcę”! Strażacy ostrzegają. Czujka ratuje życie!

i

Autor: gdynia.pl

Uwaga na „cichego zabójcę”! Strażacy ostrzegają. Czujka ratuje życie!

2021-10-13 10:57

Uwaga na „cichego zabójcę”! Choć coraz częściej korzystamy w domach i mieszkaniach z nowych i bezpiecznych źródeł ogrzewania, to dla niektórych wciąż nadejście jesieni oznacza dodatkowe ryzyko. Gdy zaczynamy grzać w piecach, w domowym zaciszu może pojawić się czad, przed którym, jak zawsze na początku sezonu grzewczego, ostrzega Straż Pożarna.

Rozpoczął się sezon grzewczy – strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwami, które wiążą się z rozpoczęciem korzystania z kotłów i pieców. Co roku mundurowi o tej porze ruszają z akcjami prewencyjnymi, które niejednokrotnie mogą nie tylko uchronić nas przed pożarem i utratą dobytku, ale i nawet uratować ludzkie życie.

Strażacy ostrzegają przed czadem

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni pod hasłem „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” dzieli się materiałami informacyjnymi, które mają zapobiegać pożarom, ale i przede wszystkim zatruciom tlenkiem węgla – czyli popularnym czadem. To tzw. „cichy zabójca”, który ulatnia się niepostrzeżenie, najczęściej z powodu niesprawnego systemu grzewczego. Jedynym ratunkiem często okazuje się sprawna czujka, która ostrzega o obecności tego związku w powietrzu.

Szczególnie narażeni są ci, którzy samodzielnie ogrzewają domy piecami na paliwa stałe.

Czad (tlenek węgla) jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Dlaczego jest aż tak niebezpieczny? Powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne i jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, zajmując jego miejsce w hemoglobinie (czerwonych krwinkach) i – przy długotrwałym narażeniu na jego wdychanie – może doprowadzić do śmierci.

Sprawdź instalację, zamontuj czujkę

Jednym z polecanych od lat doraźnych rozwiązań, które pomoże zadbać o bezpieczeństwo w sezonie grzewczym jest zamontowanie odpowiedniej czujki, która wykryje wewnątrz pomieszczeń obecność śmiercionośnej substancji i ostrzeże nas głośnym sygnałem – tak, aby w porę udało się zareagować i np. wezwać służby. Jak informują strażacy, głównym źródłem zatruć czadem w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.

"Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych czy niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe"

– informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.

To z kolei kwestia, o którą powinni zadbać sami właściciele i użytkownicy nieruchomości. Zgodnie z §34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719 ze zm.) w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem)
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r., poz.1333 ze zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Jak dokładnie zadbać o swoje bezpieczeństwo w sezonie grzewczym?

Aby ułatwić właściwe postępowanie, strażacy sformułowali też kilka konkretnych rad, które mają pomóc mieszkańcom w uniknięciu groźnych sytuacji. Poniżej ich lista:

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  6. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
  7. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
SKANDAL! Polscy piłkarze OBRZUCENI BUTELKAMI przez albańskich kibiców