Wydawało mu się, że zabił i poćwiartował matkę. Szokujący telefon na policję!

i

Autor: niekverlaan/cc0/pixabay Zgłaszający prawdopodobnie znajdował się pod wpływem narkotyków / zdjęcie ilustracyjne.

Urzędnik będzie wysyłał do Ciebie SMS? Rząd chce rewolucji

Dowód osobisty i prawo jazdy od razu po złożeniu wniosku? To ma być możliwe. Rząd chce stworzyć urząd w telefonie. Kiedy to się stanie i czy będzie bezpieczne?

W rozmowie z Business Insider Janusz Cieszyński, wiceminister do spraw cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedział, że trwają prace nad projektowaniem nowych usług w oparciu o nowe trendy oraz badania z użytkownikami.

Stworzymy urząd w telefonie

– mówi minister i dodaje, że będą prowadzone prace nad nowelizacją przepisów o cyberbezpieczeństwie, które mają pozwolić uruchomić 5G.

Testuję osobiście niemal wszystkie. Sprawdzam, rozmawiam, pokazuję innym, zbieram uwagi i opinie. Jeżeli uznam, że coś można jeszcze dodać albo zmienić, proponuję wprowadzenie nowych rozwiązań czy funkcji. E-usługi są tworzone z myślą o wygodzie użytkowników, dlatego ważna jest dla mnie opinia różnych ludzi

– dodaje Janusz Cieszyński.

Polacy obecnie mają możliwość korzystania z aplikacji stworzonych dla administracji. Pięć lat temu stworzona została aplikacja mObywatel, którą na swoich telefonach zainstalowało ponad 7,5 mln osób.   

Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel, z którego korzysta coraz więcej osób. Jest to wygodna alternatywa dla tradycyjnych dokumentów, które dzięki aplikacji możemy mieć w smartfonie. Za pomocą mObywatela możemy przykładowo okazać bilet w pociągu lub zrealizować e-receptę. Stale pracujemy nad poszerzaniem funkcjonalności aplikacji dodając kolejne komponenty.

- tłumaczy Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.       

To nie koniec niespodzianek. W przyszłości planowane jest uruchomienie możliwości uzyskania elektronicznego prawa jazdy zaraz po wyjściu z egzaminu. W chwili wpisania do systemu informacji o zdanym egzaminie, w 0,3 sekundy wystawione zostanie elektroniczne prawo jazdy. Podobnie będzie z dowodem osobistym.

Czy nasze dane będą bezpieczne?

Raport Microsoftu, który analizuje miliardy incydentów, mówi, że 98 proc. z nich dałoby się uniknąć, jeżeli zostałyby wdrożone choćby podstawowe zabezpieczenia. Ich brak wynika z niewystarczającej świadomości, co sprytnie wykorzystują cyberprzestępcy. Dlatego nasze działania skupiają się na wykorzystaniu możliwości firm technologicznych do podniesienia ochrony ich klientów. Obsługujący miliony abonentów telekom czy operator setek tysięcy kont poczty elektronicznej mają możliwości techniczne poprawy bezpieczeństwa swoich użytkowników – my chcemy, aby musieli je wykorzystać

– mówi na łamach Buisness Insider, Janusz Cieszyński.

Jak zapowiada rząd, jeszcze w tym roku zaczną działać powiadomienia, które będą alarmowały, że np. ktoś próbował zalogować się na nasz profil zaufany. W przyszłości alertów będzie więcej – na przykład powiadomienie o zwrocie podatku czy otrzymaniu dofinansowania z gminy. Kolejnym priorytetem są e-płatności.

Jasnowidz Krzysztof Jackowski mówi o o przyszłości prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego