zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Urodziny Gdyni 10 lutego czy 4 marca? Dlaczego internet podaje inną datę?

10 lutego to ważna data, ale nie tylko dla Gdynian. Jest kilka powodów dla których warto ją zapamiętać. Popularny serwis Wikipedia podaje natomiast, że rocznicą nadania praw miejskich jest nie 10 lutego, a 4 marca. Skąd ta niezgoda?

10 lutego, ważna data

Data 10 lutego nie może być przypadkowa. W całym kraju data jest znana jako rocznica „zaślubin Polski z morzem”. To wydarzenia z 1920 roku. Wtedy, w puckim porcie gen. Józef Haller wrzucił symbolicznie pierścionek do morza. Polska jako kraj bałtycki zaczęła planować budowę portu.

10 lutego 1872 roku urodził się też pierwszy polski wójt Gdyni. Pochodzący z Dębogórza (pow. pucki), Jan Radtke zainicjował powstanie portu w Gdyni, turystyczny rozwój miejscowości i nadanie praw miejskich. Miejscowość zaczęła się rozwijać jako konkurencja dla Gdańska. W Gdyni ulica jego umienia to po prostu Wójta Radtkego.

Ale ostatecznie, data 10 lutego jest tak ważna dla Gdyni, bo to jej urodziny! Widzą to wszyscy gdynianie, większość już od przedszkola. 10 lutego 1926 roku Gdynia stała się miastem. Tymczasem jak podaje Wikipedia:

Gdynia (wymowa i, kaszub. Gdiniô, niem. Gdingen[a]) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim (…) Prawa miejskie Gdynia uzyskała 4 marca 1926.

 Kiedy nadano prawa miejskie Gdyni?

Co więc stało się 10 lutego, a skąd data 4 marca?

10 lutego 1926 to data przyjęcia rozporządzenia Rady Ministrów: dokument mówi o „(…) zezwoleniu gminie wiejskiej Gdynia w powiecie wejherowskim w województwie pomorskiem na przyjęcie ustroju według pruskiej ordynacji miejskiej dla sześciu wschodnich prowincyj z dnia 30 maja 1853 r.”. 4 marca to natomiast data wejścia w życie ustawy i ogłoszenia jej pełną ścieżką prawną.

Rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 lutego 1926 r. gmina wiejska Gdynia, w powiecie wejherowskim, w województwie pomorskim otrzymywała status miasta. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 4 marca 1926 r. a ponieważ za datę początkową aktów prawnych uznaje się datę wydania właściwego rozporządzenia miasto Gdynia obchodzi swoje urodziny 10 lutego. Nadanie praw miejskich w przypadku Gdyni miało miejsce w dniu bardzo symbolicznym nie tylko dla Gdyni, ale dla całego regionu. Dokładnie w szóstą rocznicę zaślubin Polski z morzem dokonanych przez gen. Józefa Hallera w Pucku. My, gdynianie mamy to szczęście, że oba symboliczne akty: powrót Polski nad morze w 1920 roku i powstanie miasta w 1926 miały miejsce 10 lutego. Dzięki temu skojarzeniu większość mieszkańców zna nie tylko same daty ale i ich historyczne znaczenie

- mówi Marzena Markowska, zastępca Dyrektora Muzeum Miasta Gdyni.

W 1921 roku polskie władze przeprowadziły w Gdyni pierwszy spis powszechny. Wynikało z niego, że Gdynię zamieszkuje 1268 mieszkańców. Pięć lat później, kiedy miejscowość uzyskała prawa miejskie, było ich już 12 tys. I to właśnie od tego czasu – 10 lutego liczymy wiek miasta.

Gdynia 2022