plaża

i

Autor: 12019/Pixabay.com

Upwelling w Bałtyku. Nietypowe zjawisko na morzem. Możliwe nawet zamknięcie kąpielisk

2022-08-18 9:44

Druga połowa wakacji pozwoliła nam skorzystać w pełni w wypoczynku nad morzem. Taka sprzyjająca aura może się niestety szybko zakończyć. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przeanalizował temperaturę wody na polskim odcinku Bałtyku. Pojawia się tam zjawisko upwellingu. Co to oznacza?

Pomiary Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wskazały, że najcieplejsza woda w Morzu Bałtyckim jest na wysokości Pucka. Odnotowano tam aż 23,5°C. Ciepła woda była też w Świnoujściu czy w Helu. Z kolei w Międzyzdrojach woda miała temperaturę 20,2°C.

Rzeczywiście, w okolicach Świnoujścia woda ma 21 stopni Celsjusza, w okolicach Trójmiasta podobnie, tymczasem na środkowym wybrzeżu Bałtyk jest bardzo zimny

- przyznaje Krzysztof Ścibor, szef Biura Prognoz Calvus w rozmowie z Gk24.pl.

Co to upwelling?

Upwelling to zjawisko podnoszenia się oceanicznych wód głębinowych, zwykle z głębokości poniżej termokliny, na powierzchnię. Wyróżniamy upwelling przybrzeżny i upwelling równikowy. Tłumacząc prościej, dzięki temu woda jest przezroczysta, pozbawiona sinic, ale okropnie zimna - potwierdza szef Biura Prognoz Calvus.

W dwóch kurortach istnieje ryzyko wprowadzenia zakazu kąpieli w związku ze skrajnie niską temperaturą wody. Jak podaje Radio Zet, ratownicy wprowadzają go, gdy woda w akwenie ma poniżej 14 st. C. 

Niebezpieczeństwo niesie za sobą wejście do zimnej wody w czasie upału, ponieważ można doznać szoku termicznego,. Ten może spowodować skurcz mięśni w wodzie. Dobra informacja z kolei jest taka, że to nietypowe zjawisko może w krótce zniknąć. Temperatura wody w morzu wzrośnie, ale spadnie temperatura powietrza.

Rocznica śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Grażyna Torbicka zdradziła tajemnicę