Uniwersytet Morski w Gdyni ze stuletnią tradycją
W grudniu 2020 roku minęło 100 lat działalności Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - największej państwowej uczelni morskiej w Polsce i jednej z największych w Europie. Przez ten czas wielokrotnie zmieniała się jej nazwa i lokalizacja. Niezmienna do dzisiaj pozostała jednak misja uczelni, jaką jest służba polskiemu morzu.
Bogatą historię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapoczątkował podpisany 17 czerwca 1920 roku rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego powołujący do istnienia Szkołę Morską. W 1930 roku podjęto decyzję o przeniesieniu Szkoły z Tczewa do Gdyni. Prawie 30 lat później, w 1958 roku Państwowa Szkoła Morska otrzymała status pomaturalnej uczelni technicznej, a dziesięć lat później połączono ją z Państwową Szkołą Rybołówstwa Morskiego i ostatecznie w roku 1968 przekształcono w Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. W latach 1982-2000 do eksploatacji weszły dwa nowe statki szkolne, które służą studentom do dzisiaj. To przepiękny żaglowiec „Dar Młodzieży” oraz nowoczesny statek badawczo – szkoleniowy „Horyzont II”
Od 2001 roku Uczelnia nosiła nazwę Akademia Morska w Gdyni, a od 1 września 2018 roku, rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, uczelnia stała się Uniwersytetem Morskim. Więcej o historii uczelni przeczytasz na stronie: https://umg.edu.pl/historia
Dookoła świata w Rejsie Niepodległości
Nakreślając historię uczelni, warto również wspomnieć o zakończonym z sukcesem „Rejsie Niepodległości”. To był bez wątpienia wielki i w historii statku „Dar Młodzieży”, a nawet szerzej w historii biało-czerwonej bandery, wyjątkowy rejs. Trwał 313 dni, żaglowiec pozostawił za rufą 38 000 mil morskich, na kolejnych etapach rejsu przez pokład fregaty przeszło blisko tysiąc młodych ludzi – studentów, uczniów szkół morskich i laureatów ogólnopolskiego konkursu kwalifikacyjnego. Więcej o tym wyjątkowym przedsięwzięciu przeczytasz tu: https://umg.edu.pl/rejs-niepodleglosci
Studia na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Wiele kierunków - wiele możliwości
Uniwersytet Morski w Gdyni kształci przyszłych oficerów floty handlowej oraz kadry inżynierskie i menedżerskie dla gospodarki morskiej i regionu nadmorskiego na poziomie inżynierskim i magisterskim. Dostępne są tu studia stacjonarne, niestacjonarne i podyplomowe. Ponadto uczelnia prowadzi kształcenie uzupełniające dla oficerów i specjalistów gospodarki morskiej oraz różnego rodzaju kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne. A to wszystko pod okiem wszechstronnie wykształconej kadry naukowców - nauczycieli akademickich, która gwarantuje najwyższy poziom dydaktyczny.
Co ważne, oferta kierunków i specjalności odpowiada na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy, a niewątpliwą zaletą uczelni jest to, że kształci na wydziałach, kierunkach i specjalnościach zarówno morskich, jak i lądowych. Wiele możliwości zyskają m.in. absolwenci wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości oraz Wydziału Elektrycznego.
- Absolwenci naszych studiów uzyskują wiedzę, kwalifikacje i umiejętności do pracy w przedsiębiorstwach wielu branż na stanowiskach operacyjnych w przedsiębiorstwach gospodarki morskiej, przedsiębiorstwach turystycznych i hotelarskich, ale także przedsiębiorstwach handlowych i handlu zagranicznego oraz zakładach produkcyjnych. Są też odpowiednio przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, ale także z sukcesem mogą podjąć zatrudnienie w administracji morskiej, agencjach morskich, przedsiębiorstwach transportowych, maklerskich, logistycznych, czy spedycyjnych. Posiadają również przygotowanie do pracy jako specjaliści ds. rzeczoznawstwa i kontroli, ochrony środowiska, kontroli jakości oraz w laboratoriach badawczych jednostek akredytujących i certyfikujących jakość wyrobów według wymogów norm międzynarodowych ISO. Nasi absolwenci są również zatrudniani w ośrodkach zajmujących się dietetyką, żywieniem człowieka i promocją zdrowia, ale także pełnią funkcję pełnomocnika ds. zarządzania jakością, są też cenionymi specjalistami w branży IT. - przyznaje dr hab. Joanna Kizielewicz, prof. UMG Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy.
- Ukończenie studiów na Wydziale Elektrycznym to przepustka do rozwoju i nieprzeciętnych perspektyw zawodowych. Absolwenci naszego Wydziału mogą wybierać w ofertach pracy na lądzie lub na morzu. Obejmują stanowiska oficerskie we flocie handlowej jako cenieni elektroautomatycy lub radioelektronicy, projektują, konstruują, instalują i serwisują morskie systemy łączności i systemy nawigacyjne oraz systemy automatyki okrętowej, lądowe systemy elektroniczne i telekomunikacyjne, systemy automatyki przemysłowej i urządzenia elektryczne oraz systemy informatyczne, a także aplikacje internetowe i mobilne. Podczas zajęć studenci pracują na najnowocześniejszej aparaturze pomiarowej. Obsługują systemy i urządzenia rzeczywiście występujące na statkach morskich i w przemyśle lądowym. Zdobywają nie tylko unikalną wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne – przekonuje dr inż. Karol Korcz, Prodziekan ds. Morskich i Promocji.
Obecnie uczelnię tworzą 4 prężnie rozwijające się wydziały: Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny oraz Zarządzania i Nauk o Jakości, w ramach których UMG rozwija swoją działalność naukowo – dydaktyczną w 9 kierunkach studiów, w 42 specjalnościach. Wszystkie wydziały mają prawa doktoryzowania, a Wydział Elektryczny i Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości dodatkowo prawa habilitowania.
Szczegółowe informacje o studiach w UMG oraz ofercie kształcenia dostępne są na stronie: https://umg.edu.pl/ksztalcenie
Artykuł Sponsorowany