Ulga na leki. Dla kogo? Komu przysługuje?
Ulga na leki jest częścią ulgi rehabilitacyjnej, z której może skorzystać osoba niepełnosprawna lub jej opiekun, który ma tę osobę na swoim utrzymaniu i ponosi koszty związane z jej leczeniem. W ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć (od dochodu – w przypadku podatników PIT lub od przychodu – w przypadku osób opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym) m.in. wydatki poniesione na leki (o których mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne) - podaje ksiegowosc.infor.pl.
Osoby niepełnosprawne i osoby utrzymujące osoby niepełnosprawne, mogą skorzystać z tej ulgi, gdy suma ich wydatków na lekarstwa w danym miesiącu przekroczy kwotę 100 zł. Odliczyć w takim przypadku można tylko nadwyżkę ponad 100 zł w miesiącu. Aby skorzystać z ulgi na leki, trzeba posiadać pisemne zalecenie lekarza o konieczności stosowania danego leku na stałe lub tymczasowo.
Ulga podatkowa na leki 2023. Jak odliczyć w PIT?
Jak podaje Infor.pl, odliczeń wydatków na lekarstwa można dokonać w rocznym zeznaniu podatkowym korzystając z poniższych dokumentów:
• PIT-37 – przychody opodatkowane wg skali podatkowej za pośrednictwem płatnika (np. z umowy o pracę, zlecenia, emerytury),
• PIT-36 – przychody opodatkowane wg skali podatkowej bez pośrednictwa płatnika (np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy),
• PIT-28 - przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy),
do których trzeba dołączyć załącznik PIT/O.
Ulga na leki – jakie dokumenty są potrzebne?
Podatnik, który chce skorzystać z ulgi na leki, ma obowiązek wykazania jednego z wymaganych dokumentów, które wylicza Szlachetna Paczka:
- orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (wystawionego przez organ orzekający),
- decyzji o uzyskanej rencie (szkoleniowej, socjalnej lub z powodu całkowitej bądź częściowej niezdolności do pracy),
- orzeczenia o rodzaju oraz stopniu niepełnosprawności wystawionego osobie, która nie ukończyła 16 roku życia.
Przede wszystkim należy także udowodnić poniesione wydatki na podstawie faktur lub rachunków. Na tej podstawie ustala się również ich wysokość. Paragon z apteki nie może stanowić dowodu poniesienia wydatku. Zamiast tego poproś farmaceutę o wystawienie faktury imiennej na osobę fizyczną.
Ulga podatkowa na leki dla emeryta
Jak czytamy na stronie Szlachetnej Paczki, sam fakt bycia na emeryturze nie uprawnia niestety podatnika do korzystania z ulgi na leki. Nawet w wypadku, w którym osoba przyjmuje je stale i są one wypisane przez lekarza specjalistę.
Emeryt również musi spełniać wymogi ulgi rehabilitacyjnej. Oznacza to, że dla osoby, której dotyczy wydatek musi posiadać orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzję o przyznanej rencie (szkoleniowej, socjalnej bądź z tytułu całkowitej/częściowej niezdolności do pracy) lub orzeczenie o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia (jeśli pozostaje na utrzymaniu emeryta).