Ukrainki jako tania siła robocza? Te dane szokują

i

Autor: pixabay

Rynek pracy

Ukrainki jako tania siła robocza? Te dane szokują

2023-11-22 13:10

Po wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przybyło setki tysięcy uchodźców. Do tej ogromnej grupy należą w dużej mierze kobiety w wieku produkcyjnym, które chcą pracować w naszym kraju. Jednak jak pokazują najnowsze badania, są one często wykorzystywane i nierówno traktowane.

Eskalacja wojny w Ukrainie w lutym 2022 r. doprowadziła do kryzysu humanitarnego i przybycia do Polski miliona uchodźców. Duża społeczność ukraińskich migrantów i migrantek,  z których wiele pracowało w sektorze pracy domowej, jako opiekunki dzieci, osób starszych lub jako gosposie, istniała tu już przed wybuchem konfliktu. Jak obecnie odnajdują się na polskim rynku pracy?

W 2023 r. CASE we współpracy z CARE International in Poland przeprowadziło badanie ukraińskich pracownic domowych w Polsce. Jak wynika z badania, 61 proc. respondentek doświadczyło nierównego traktowania, dyskryminacji, nękania lub nadużyć w pracy; 51 proc. było zmuszanych do pracy w czasie choroby; 46 proc. zgłosiło, że były zmuszane do zbyt długiej pracy lub odmawiano im odpowiedniego odpoczynku i przerw, 30 proc. było nękanych fizycznie lub psychicznie.

To skutek brak odpowiednich regulacji prawnych. Grzmią autorzy raportu

Autorzy badania zaznaczają, że brak odpowiednich regulacji i rozwiązań dla sektora pracy domowej w Polsce skutkuje nieformalnym systemem, w którym pracownice są często wykorzystywane, a ich prawa są łamane.

Na przykład wiele pracownic jest zmuszanych do pracy przez długie godziny i często nie otrzymuje świadczeń, takich jak płatny urlop czy zwolnienie chorobowe. Analiza sytuacji pokazuje, że pracownice są narażone na różne zagrożenia, takie jak dyskryminacja i nierówne traktowanie

– czytamy w raporcie.

Jak czytamy dalej, pracownice skupiają się na pracy i ograniczają poszukiwanie informacji do niezbędnego minimum, bo nie ufają oficjalnym kanałom komunikacji.

Jestem bardzo wdzięczna, więc nie będę cierpieć z powodu złego traktowania

mówi ankieterom 37-letnia kobieta, opiekunka osoby starszej, w Polsce od 1,5 roku.

Należy zatem wzmocnić współpracę władz z sektorem pozarządowym w zakresie rozpowszechniania informacji. W przeciwnym razie brak wiedzy na temat praw i obowiązków zarówno wśród pracownic, jak i pracodawców prowadzi do powszechnego ryzyka i wyzysku

– zaznaczają autorzy raportu.

Zmiótł pieszego na pasach w Garwolinie. Obaj mieli zielone!