Trójmiasto mówi jednym głosem - Nie dla podręcznika do HiTu profesora Roszkowskiego. “To jest broszura ideologiczna”

i

Autor: canva

Trójmiasto mówi jednym głosem. Nie dla podręcznika do HiTu profesora Roszkowskiego. “To jest broszura ideologiczna”

2022-08-26 10:42

Nie milkną echa kontrowersji związanych z podręcznikiem profesora Roszkowskiego do Historii I Teraźniejszości - nowego przedmiotu dla szkół ponadpodstawowych. Podręcznik budzi tak wiele kontrowersji, że wiele szkół już teraz zapowiada że z niego nie skorzysta. Jednym głosem mówią też urzędy miasta Gdańska, Sopotu i Gdyni - nie rekomendując dedykowanego do HiTu podręcznika.

Czym jest HiT?

Pierwsze informacje na temat nowego przedmiotu - Historii I Teraźniejszości pojawiły się jesienią 2021 roku. Ministerstwo Edukacji Narodowej zauważyło, że formuła lekcji Wiedzy o Społeczeństwie jest niewystarczająca. 

Można powiedzieć, że to uzupełniona i poszerzona kontynuacja kursu historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie realizowanego w klasie VIII szkoły podstawowej. Będzie też zapewniona korelacja z podstawą programową historii w szkołach ponadpodstawowych, tak aby treści z zakresu historii najnowszej powtarzały się jedynie na tyle, na ile jest to konieczne. Treści z dotychczasowego przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym zostaną wkomponowane w kontekst historyczny, co umożliwi uczniom lepsze zrozumienie złożonych procesów historycznych oraz społeczno-politycznych.

Czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Kontrowersyjny podręcznik 

Wiele środowisk od samego początku podnosiło obawy co do jakości i transparentności przekazywanej wiedzy. Głośniej o nowym przedmiocie zaczęło się robić, kiedy w sieci zaczęły się ukazywać fragmenty dedykowanego podręcznika do HiTu wydawnictwa Biały Kruk i autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego. Co ciekawe na stronie wydawnictwa na 27 opinii o produkcie, znajdziemy aż 27 pozytywnych. Ludzie są tak zachwyceni tym że podręcznik powstał, chcą go kupić pomimo tego, że wiele lat temu skończyli liceum. Gdy opuścimy stronę wydawnictwa, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wiele kontrowersji wzbudził słynny cytat “Kto te dzieci będzie kochał?”, który w sposób nieoczywisty nawiązywał do dzieci poczętych metodą In vitro. Wydawnictwo i sam minister Czarnek przekonywało do ostatniej chwili, że nie ma tam mowy o dzieciach z In vitro. Kilka dni temu wydawnictwo zdecydowała się jednak usunąć kontrowersyjny fragment.

Książka profesora Roszkowskiego to nie jest podręcznik. To jest broszura ideologiczna, broszura ksenofobiczna, wykluczająca, nienaukowa. Przekaz który tam się znajduje, nie powinien być, nie może być przekazem w publicznym systemie edukacji. Bo to nie jest pogląd konkretnego człowieka, to jest systemowy przekaz państwa polskiego. Nie rekomendujemy używania tej książki i z informacji od sopockich szkół wiem, że nauczyciele przygotowują materiały własne, lub czekają na rzetelny podręcznik. Także jako członkowie komisji praw człowieka i równego traktowania, wystosowaliśmy apel o niekorzystanie z tego podręcznika, ponieważ zaprzecza on prawom człowieka, jedności i godności ludzkiej.

Komentuje Magdalena Czarzyńska - Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Zdjęcia z podręcznika do HiTu przykuły uwagę wielu osób, ale nie dlatego że były one niezwykle ciekawe i wzbogacające materiał, ale dlatego że były niezwykle brutalne. W podręczniku profesora Roszkowskiego znajdziemy kilka naprawdę brutalnych zdjęć. Są tam między innymi drastyczne fotografie przedstawiające zamordowanych z oddziału NZW Jana Malinowskiego 'Stryja żołnierzy, przybitych do stodoły. Dodatkowo w książce znajdziemy szereg nieścisłości dotyczących rzeczy związanych z popkulturą. 

Alternatywy nauczania

 W chwili publikacji artykułu ważą się losy drugiego podręcznika, tym razem wydawanego przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Wiele szkół podkreśla, że to właśnie na ten podręcznik czeka i wstrzymuje się na ten moment z podejmowanie decyzji odnośnie samodzielnego tworzenia programów autorskich. 

My nie rekomendujemy jego używania. Mam nadzieje że nasi nauczyciele wiedzą dlaczego ten podręcznik nie jest dobry i właściwy do tego, aby go wykorzystywać. Mamy nadzieję że drugi podręcznik zostanie przez MEN dopuszczony, a jeżeli nie to rekomendujemy stworzenie programów autorskich przez nauczycieli. Wiem że już takie programy w szkołach powstają.

Komentuje Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska.

Kto skorzysta z podręcznika profesora Roszkowskiego?

W Trójmieście niezwykle ciężko znaleźć szkołę, która deklaruje że skorzysta z podręcznika profesora Roszkowskiego. Większość mówi wprost, że czekają na pozytywną rekomendację drugiego podręcznika, a część kończy już opracowywanie autorskich planów nauczania. Sami uczniowie stanowczo sprzeciwiają się korzystania z tego podręcznika twierdząc, że HiT z podręcznikiem profesora Roszkowskiego służył będzie do indoktrynowania młodych ludzi.

Dla mnie lekcje HiT-u powinny być przedmiotem uczącym tego jak zmienia się świat. Powinny kształtować przyszłe pokolenia. Uczyć otwartości i poszanowania inności. Prezydent Adamowicz wielokrotnie powtarzał, że w różnorodności siła i z takim przesłaniem powinny być prowadzone zajęcia z nowego przedmiotu. Z uwzględnieniem historii naszego kraju... (historia przesiedleń etc.)

Komentuje Jakub Hamonowicz z Młodzieżowej Rady Gdańska.

Kontrowersji ciąg dalszy

Historia i Teraźniejszość przewidziana jest na dwa lata. W pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej uczniowie poznają losy Polski i świata od II Wojny Światowej do 1980 roku. W drugiej klasie szkoły ponadpodstawowej zakres tematyczny obejmował będzie wydarzenia od 1980 aż do historii najnowszej. Wiele osób boi się, jak zostanie przedstawiona historia III RP. Szczególnie okres rządów SLD, jak i koalicji PO-PSL.

Niektóre treści zawarte w podręczniku do HiT są szokujące i nie do zaakceptowania. To straszne, że już na etapie szkolnym, poprzez takie narzędzia jak podręcznik próbuje się dzielić wspólnotę mieszkańców. Sukcesem gdyńskiej oświaty jest jest niezwykła kadra i jestem przekonany, że nauczyciele dobiorą najlepsze rozwiązania, by przekazać uczniom niezbędną wiedzę. Nie mamy wpływu na podręczniki i ich dopuszczalność przez MEiN, ale to nauczyciele będą mieli wpływ na narzędzia i jestem przekonany, że dokonają właściwego wyboru.

Komentuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.