To prezent od radzieckich naukowców.  Rozsiał się po Polsce lotem błyskawicy i sieje grozę na łąkach

i

Autor: UG Jeżowe

rośliny

To "prezent" od radzieckich naukowców. Rozsiał się po Polsce lotem błyskawicy i sieje grozę na łąkach

2024-07-19 13:09

Szczyt kwitnienia tej rośliny przypada na czerwiec i lipiec. Może pojawić się wszędzie i wystarczy, by tylko stanąć blisko niej, by doznać poważnych i groźnych poparzeń. Sprawdź, gdzie w tym roku możesz natrafić na barszcz Sosnowskiego.

Karmiono nim krowy. Miały poparzone wymiona i krwotoki wewnętrzne

Obecność barszczu Sosnowskiego w Polsce to efekt poszukiwań nowej rośliny pastewnej przez radzieckich naukowców. W latach 60’ uprawiano ją w kołchozach na terenie całego ZSRR. Do Polski trafił jako dar Instytutu Uprawy Roślin w Kaliningradzie na początku lat 70’. Początkowo roślina uprawiana była jako źródło taniej paszy dla bydła, dlatego masowo wprowadzono ją do uprawy w PGR-ach na terenie całego kraju. Niestety, karmione nim zwierzęta dawały brzydko pachnące mleko, roślina raniła wymiona krów, a spożywana powodowała oparzenia przewodu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunki. Z rośliny postanowiono szybko zrezygnować, jednak było już za późno. Zaczęła szybko rozsiewać się po całym kraju. Jeden egzemplarz może wytworzyć do 40 tys. nasion, co teoretycznie wystarczyłoby do obsiania nawet 200 ha pola.

Gdzie występuje barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego najczęściej można spotkać na łąkach, pastwiskach, wzdłuż strumieni wodnych, na obrzeżach lasów i pól czy skarpach rowów. Wyglądem przypomina koper. Ma charakterystyczne białe kwiaty, zebrane w duży baldach. Łodygi pokryte są purpurowymi plamkami. Jest wysoki, bo może urosnąć nawet do 5 metrów. Szerokość rozety liściowej mierzy do 2 m, a grubość łodygi wynosi do 12 cm.

Spotkamy go w oliwskiej Dolinie Radości, Kartuzach, Bąkowie, Czaplach, Łężycach, Szemudzie i setkach innych miejsc na terenie Pomorza. 

Szczegółowa mapa występowania barszczu Sosnowskiego

Jakie są objawy po kontakcie z rośliną?

Sok i olejki eteryczne barszczu Sosnowskiego zawierają toksyczne substancje (furanokumaryny). Pod wpływem promieniowania słonecznego wywołują one zmiany skórne, które przypominają oparzenie – zaczerwienienie, wysypkę, owrzodzenie czy opuchlizna. Objawy występują od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie.

Mogą wystąpić również:

  • nudności,
  • wymioty.
  • bóle głowy,
  • obrażenia układu oddechowego,
  • obrażenia oczu,
  • wstrząs anafilaktyczny.

Wytwarzane przez roślinę toksyczne związki mogą także wpływać na powstawanie nowotworów skóry.

Do poparzenia może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Co zrobić w przypadku wystąpienia poparzenia barszczem Sosnowskiego?

Przy bezpośrednim narażeniu/kontakcie jak najszybciej przemyj skórę letnią wodą z mydłem, aby usunąć z jej powierzchni sok rośliny.

  • Umyj wszystkie przedmioty i upierz ubrania, które miały kontakt z barszczem.
  • Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, możesz zastosować miejscowo maść (krem) kortykosteriodową.
  • Dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem.
  • Jeżeli roślina miała kontakt z oczami, przemyj je dokładnie wodą, chroń przed światłem i skonsultuj się z okulistą.
  • Możesz stosować chłodne okłady z lodu.

Jeśli poparzenie jest silne lub odczuwasz problemy oddechowe – wezwij pogotowie ratunkowe. Niezależnie od stopnia nasilenia objawów unikaj ekspozycji na światło słoneczne. Nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, unikaj słońca przez co najmniej 48 godzin.

GALERIA: Zaplanuj podróż szlakiem legend kaszubskich. Nie zgadniesz, jaką historię skrywają w sobie te miejsca!  

Te rośliny domowe są trujące. Wiesz o tym? [QUIZ]

Pytanie 1 z 13
Ta trująca roślina to:
dracena
Pomorskie. Ogromny pożar hali w Gdańsku