Gdańsk. Święto Wolności i Praw Obywatelskich

i

Autor: Gdańsk.pl

Społeczeństwo

To największe gdańskie święto! Wszystko, co musisz wiedzieć o obchodach

Rocznica pierwszych powojennych, demokratycznych wyborów w Polsce to czas kiedy hasła wolości i praworządności będą na afiszach w całej Polsce. Jak co roku, świętuje miasto Solidarności. W Gdańsku obchody potrwają cały weekend, a w programie jest radosne muzyczne świętowanie wolności, rozmowy i konferencja a także cała kampania pro frekwencyjna.

Rocznica wyborów 4 czerwca - jak będą świętować w Gdańsku?

Początek w piątek - Gdańsk w tym roku organizuje trzydniowe obchody Dnia Wolności i Praw Obywatelskich. W mieście przygotowano wydarzenia, które mają przypomnieć rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych wyborów do Senatu, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.

Dlaczego 4 czerwca to tak ważna data? Po raz pierwszy w historii w powojennych wyborach stanęły osoby, które NIE należały do partii komunistycznej. Pod sztandarami Solidarności o mandaty poselskie i senatorskie walczyło wtedy 261 kandydatów. Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 99 miejsc w Senacie (na 100 możliwych) i wszystkie 161 mandatów w Sejmie. Był to symboliczny koniec komunizmu w Polsce, choć kraj nie był wolny od sowieckich wojsk.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku

Na cały czas świętowania nad Gdańskiem będzie wisieć patchworkowa flaga Polski wykonana z kilku tysięcy białych i czerwonych kawałków. Powstała ona w 2019 roku z inicjatywy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a zajmie miejsce na najwyższym miejskim maszcie na Górze Gradowej. Na piątek zaplanowano konferencję i koncert "Pokolenia Wolności". Szczegóły imprezy opisaliśmy w artykule "Michał Szpak, Doda, Lombard i inne gwiazdy polskiej muzyki. Koncert 'Pokolenia wolności' w Gdańsku".

Gdańsk: święto wolności i praw obywatelskich - co się będzie działo?

W sobotę w samo południe w Strefie Społecznej, zlokalizowanej na terenach postoczniowych, rozpocznie się akcja profrekwencyjna pod hasłem – "Nie śpij, bo Cię przegłosują". Intencją jest zachęcenie wszystkich obywatelek i obywateli do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Ostatnie społeczne i polityczne wydarzenia, które obserwujemy, nie tylko w Polsce, pokazują, że prawa obywatelskie, demokracja, samorządność, wolność i praworządność są wartościami, o które trzeba dbać w sposób szczególny. Dlatego charakter naszego święta to nie tylko upamiętnianie rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Z jednej strony przypominamy o tej dacie, ale chcemy także poddać refleksji kondycję dzisiejszej obywatelskości i nas jako społeczeństwa

- mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Od soboty do niedzieli w Strefie Społecznej organizacje pozarządowe przygotują warsztaty, prelekcje i dyskusje. W tym roku pojawi się tam aż 150 organizacji pozarządowych, ruchów obywatelskich i grup nieformalnych z całej Polski, m.in. Łodzi, Krakowa, Warszawy, Iławy, Kwidzyna, Leszna i oczywiście Gdańska. Dołączyć może każdy.

Zaproszeni goście będą rozmawiać m.in. o 34 latach, podczas których Polska i życie obywateli niezwykle się zmieniło – tematach tabu, lękach, rozrywce, serialach. Udział w debatach wezmą m.in. Zygmunt Chajzer, Piotr Cyrwus, Magdalena Grzebałkowska, Dariusz Szpakowski, Andrzej Wrona, Krzysztof Zanussi i Elżbieta Zapendowska.

Strefa Społeczna, w sobotę (3 czerwca) będzie otwarta w godz. 11.00–22.00, a w niedzielę (4 czerwca) w godz. 11.00–18.30.

Plakat Promujący gdańskie Święto Wolności

i

Autor: Gdańsk.pl

Szczegółowy program Święta Wolności i Praw Obywatelskich dostępny jest na stronie poświęconej obchodom 4 czerwca.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Odwiedziliśmy budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej