Celem programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego jest zwiększenie wykrywalności i wyleczalności raka jelita grubego i zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności pacjentów, przez wykrycie choroby i podjęcie leczenia we wczesnym stadium zaawansowania nowotworu. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2025 roku na raka jelita grubego zachoruje ponad 24 tysiące osób!
Na Pomorzu z przesiewowej kolonoskopii można skorzystać w 20 podmiotach medycznych. Spośród ponad 350 tysięcy mieszkańców Pomorza spełniających kryteria kwalifikujące do skorzystania z profilaktycznej bezpłatnej kolonoskopii badania takie wykonało w tym roku jedynie 3151 osób. Podobną sytuację zanotowano w naszym regionie w roku ubiegłym, kiedy to z profilaktycznej kolonoskopii skorzystało zaledwie 0,85 procent uprawnionych
- mówi Monika Kierat, rzeczniczka pomorskiego NFZ.
Program badań przesiewowych raka jelita grubego. Kto może skorzystać?
Kolonoskopia to najdokładniejsze badanie w kierunku wczesnego wykrywania i zapobiegania rozwojowi raka jelita grubego. Żeby skorzystać bez skierowania z programu wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym należy spełniać kryterium wiekowe, a jest nim przedział 50-65 lat.
Osoby młodsze, w wieku od 40 do 49 lat, mogą również skorzystać z profilaktycznej kolonoskopii, jeśli u krewnego pierwszego stopnia zdiagnozowano nowotwór jelita grubego.
Polecany artykuł:
Warunkami uprawniającymi do wykonania badań są również: brak objawów sugerujących nowotwór jelita grubego oraz nieskorzystanie z kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.
Rak jelita grubego rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. W czasie wykonywania kolonoskopii można rozpoznać nawet małe polipy i usunąć je, by nie doprowadzić do rozwoju raka. Szacuje się, że polipy i gruczolaki w jelicie grubym ma 30 do 40 procent ludzi po 50. roku życia. Nie wszystkie one zamieniają się w raka. Niemniej jednak dobrze jest je wykryć i usunąć.
Gdzie na Pomorzu można skorzystać z profilaktycznej kolonoskopii? Lista miejsc
Na Pomorzu z profilaktycznej kolonoskopii można skorzystać w 20 miejscach. Ich lista opublikowana jest na stronie internetowej Pomorskiego NFZ (w rubryce nazwa programu należy wpisać „kolonoskopia”).
Kolonoskopię można wykonać bezpłatnie również w znieczuleniu. Do badania należy się odpowiednio przygotować, dobrze jest więc zasięgnąć wcześniej informacji w poradni. Podmiot medyczny realizujący program badań przesiewowych raka jelita grubego jest ponadto zobowiązany do wykonania pacjentowi niezbędnych badań diagnostycznych w ramach kwalifikacji pacjenta do znieczulenia.
Program finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej informacji o programie wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym znaleźć można na stronie NFZ.
Źródło: gdansk.pl
GALERIA: Polskie wybrzeże poza sezonem. Te plaże warto odwiedzić jesienią i zimą
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].