W Polsce występuje jedynie 10 gatunków gadów. Mówimy oczywiście o tych naturalnie, dziko występujących na terenie całego kraju. Wśród nich najwięcej, bo aż 5 - gatunków, węży jednak ilościowo najwięcej jest jaszczurek i to je możemy najczęściej spotkać.
Jedyny taki żółw w Polsce
Jedynym żółwiem jakiego możemy spotkać w przyrodzie jest żółw błotny (Emys orbicularis). Żeruje w wodzie. Żyje głównie w tym środowisku. Na ląd wychodzi w celu wygrzania się na słońcu. Dziś jest bardzo rzadki, choć kiedyś występował w całym kraju. Teraz tylko wyspowo spotkamy go głownie w Rezerwacie Przyrody "Ostoja Żółwia Błotnego" gm. Osieczna koło Leszna.
Węże w Polsce - jak rozpoznać?
Najgroźniejszym wężem dla człowieka jest żmija zygzakowata. Jest jadowita. W przypadku ukąszenia konieczne jest podanie surowicy przeciwjadowej. Najlepiej po prostu zejść jej z drogi, może być groźna gdy przypadkiem ją zdepczemy. To gatunek zagrożony w Polsce wymarciem, jednak węże coraz częściej spotykamy przy naszych domach. Znamy trzy barwne odmiany: srebrzyste, brązowe (często spotykane) i czarne (bardzo rzadkie). Zygzak widać u dwóch pierwszych odmian, szczególnie u samców. Na głowie znajduje się czarna plama w kształcie litery "X".
O wężu Ekulapa czyli wężu dusicielu w Polsce mówi się że jest "śmiejącym się wężem". Jest największy i najrzadziej spotykany w kraju.
Jaszczurki w Polsce mogą zaskoczyć
W Polsce żyje kilka gatunków jaszczurek. Niektóre mogą zaskoczyć niesamowitym ubarwieniem. To jak wyglądają zależy nie tylko od gatunku, ale również od płci. Jaszczurki zwinki i zielone zachwycają barwą, kamuflaż pozwala im świetnie ukryć się w zielonej trawie. Ostrzegajmy szczególnie dzieci, by nie dotykały jaszczurek, nie łapały ich za ogon. Dla jaszczurek to ogromny stres i wysiłek dla małych organizmów, nie zabawa. Chociaż gady świetnie poradzą sobie bez ogona, jest to po prostu okrutne.