Wpis po dwóch latach starań
Inicjowane przez powiat wejherowski działania i starania w tej sprawie trwały od niemal dwóch lat. Przez ten czas gromadzona była dokumentacja, w tym fotograficzna oraz świadectwa osób uczestniczących w noszeniu feretronów. Ostatecznie Pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską wraz z pokłonem feretronów wpisane zostały przez działający przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Dziedzictwa na listę w 2024 roku. Obecnie na liście znajdują się 93 wpisy.
Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie
Taniec feretronów ro tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obraźnicy, bo tak zwyczajowo nazywane są osoby noszące feretrony, to zazwyczaj młode osoby. Podczas pielgrzymek czy innych uroczystości religijnych dźwigają obustronnie namalowany obraz religijny w ozdobnych ramach, płaskorzeźbę czy figurę świętej postaci na podstawie. Przynoszą je podczas pielgrzymki ze swojej parafii do miejsca odbywania się odpustu.
Polecany artykuł:
Jak wygląda taniec feretronów?
Każdy, kto po raz pierwszy spotkał się z tym specyficznym rytuałem, może być zdumiony jego rozmachem. Figura, bądź obraz umieszczone są na platformie, z której wychodzą cztery pałąki. Obraźnicy kładą je sobie na ramionach i przy dźwiękach charakterystycznej melodii wykonywanej przez orkiestrę, wykonują określony układ choreograficzny przed ołtarzem, figurami świętych czy przydrożnych krzyżach. Tańce feretronów to znana na Kaszubach tradycja. Najbardziej kojarzona jest z ruchem pielgrzymkowym związanym z Kalwarią Wejherowską.
"Taniec" feretronów podbija sieć! Czym jest kaszubski pokłon? [Galeria]:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].