ciekawe miejsca

Tajemnicze miejsce na mapie Pomorza. Czym jest Osada Łowców Fok?

2024-11-06 11:47

Osada Łowców Fok w Rzucewie to wyjątkowe miejsce znajdujące się na Pomorzu, w pobliżu Pucka. Odkrycia w tym miejscu wskazują na to, że w okresie od XI do XIV wieku funkcjonowała tam osada, której mieszkańcy zajmowali się polowaniem na foki. Na terenie osady znajduje się też punkt widokowy, o którym wiele osób nie ma pojęcia!

Spis treści

  1. Osada Łowców Fok. To miejsce z wyjątkową historią!
  2. „Kultura rzucewska”. Co oznacza? 
  3. Osada Łowców Fot. Cennik i godziny otwarcia 
  4. Ceny biletów do muzeum 2024
  5. Rzucewo. Wieża widokowa warta odwiedzenia! 

Osada Łowców Fok. To miejsce z wyjątkową historią!

„Osada Łowców Fok” w Rzucewie, a w zasadzie Park Kulturowy „Osada Łowców Fok” w Rzucewie, odkryto w 1894 roku, a jest to jedno z kluczowych stanowisk archeologicznych w północnej Polsce. W tym miejscu swoje badania prowadziła Danuta Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku już od 1984 roku. Wyniki tych badań wykazały, że lokalna kultura charakteryzowała się różnorodnym wykorzystaniem zasobów morskich, z silnym naciskiem na rybołówstwo oraz połowy fok.

W latach 90. XX wieku zaczęto udostępniać teren szerszej publiczności, organizując w jednym z pomieszczeń bazy archeologicznej małą wystawę, która prezentowała rezultaty przeprowadzonych badań. W 2007 roku park został uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a rok później opracowano koncepcję przestrzenną parku, której autorami są Danuta Król i Teresa Iżewska. Budowa parku rozpoczęła się w 2012 roku. 

W ramach badań archeologicznych znaleziono pozostałości osady, narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz kości fok, co potwierdza teorie o tym, że foki stanowiły ważny element lokalnej społeczności.

Historia tego miejsca zaczyna się w 1984 roku kiedy to podczas szkolnej wycieczki nauczyciel Meyrowski z Rzucewa , spacerując w pobliżu morskiego brzegu natknął się na fragmenty glinianych naczyń i narzędzi z krzemienia. Późniejsze badania prowadzone przez wybitnych archeologów (Hugo Connventza, Józefa Kostrzewskiego, Konrada Jażdżewskiego) potwierdziły obecność osady z V tysiąclecia p.n.e.

- podaje Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w gminie Puck. 

„Kultura rzucewska”. Co oznacza? 

Rzucewo – nieduża wieś w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck,o położona tuż nad samym brzegiem Zatoki Puckiej. Od ponad 100 lat miejscowość jest ważnym miejscem na mapie archeologicznej Pomorza. Stało się to m.in. za sprawą odkrycia Osady Łowców Fok. 

Termin „kultura rzucewska” wprowadzony został przez prof. Kostrzewskiego do światowej literatury, świadczy o znaczeniu ponadregionalnym i fenomenie miejsca.

Osada Łowców Fot. Cennik i godziny otwarcia 

Ścieżka edukacyjna położona wokół Chaty Kaszubskiej jest dostępna do zwiedzania bez ograniczeń czasowych. Jedynie „Chata kaszubska”, w której znajduję się ekspozycja muzealna ma określone godziny otwarcia (sezon letni/sezon zimowy). Na ten moment muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli o 8:00 do 15:30. 

Ceny biletów do muzeum 2024

Zgodnie z informacją wywieszoną na drzwiach muzeum bilety kosztują 6 złotych. Możliwy jest zakup biletu ulgowego za 4 złote dla młodzieży szkolnej, emerytów i nauczycieli. Za darmo wstęp mają archeolodzy, muzealnicy, dzieci odo lat 6 i mieszkańcy Rzucewa. 

Standardowy czas zwiedzania to ok. 40 minut. Ścieżka edukacyjna wraz z jej terenowymi ekspozycjami archeologicznymi jest udostępniona bezpłatnie dla odwiedzających.

Rzucewo. Wieża widokowa warta odwiedzenia! 

Wiele osób odwiedzjących tą niewielką miejscowość w powiecie puckim skupia się głównie za Zamku Jana III Sobieskiego lub na niewielkim molo. Nie wszyscy widzą jednak, że tuż za muzeum w osadzie znajduje sie wieża widokowa, z której możemy podziwiać nie tylko zatokę ale i Półwysep Helski! 

Pomorskie. Park Leśny w Oksywiu, ścieżka