Coraz więcej mieszkańców bez prądu
Spółka Energa Operator poinformowała w sobotę wieczorem na swojej stronie internetowej, że nadal trwa awaria masowa. W jej szczycie prądu nie miało ponad 50 tysięcy odbiorców. Po 20 ogłoszono, że sytuacja się poprawia.
Prawie 100 brygad Pogotowia Energetycznego od rana usuwa skutki awarii masowej wywołanej opadami ciężkiego, mokrego śniegu.
Aktualizacja 20.40:
Na terenie koszalińskiego oddziału Energa-Operator prądu pozbawionych jest ok. 28 tysięcy odbiorców. Nad przywróceniem im zasilania od świtu pracuje 44 brygad Pogotowia Energetycznego. Opady śniegu, marznącego deszczu i silne porywy wiatru powodują kolejne uszkodzenia, a dojazd do miejsc napraw jest utrudniony, w wielu miejscach drogi są nieprzejezdne.
Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonach: Bytów, Lębork, Białogard oraz Szczecinek.
W woj. pomorskim 55 brygad pracuje na terenie gdańskiego oddziału Energa-Operator, aby jak przywrócić zasilanie ok. 11 tysiącom odbiorców. Na niektórych obszarach występują utrudnienia w korzystaniu z telefonii komórkowej. Energa-Operator koordynuje działania naprawcze z wykorzystaniem swojego systemu łączności krytycznej opartej o standard TETRA, który działa bez zakłóceń.
Pogoda na wybrzeżu nie rozpieszcza, awarie ma też kolej, a dodatkowo silny wiatr powoduje cofkę i podtopienia.
Awaria masowa na Pomorzu
Awaria masowa ogłoszona przez Energę, w województwie pomorskim i zachodniopomorskim trwa od piątkowego popołudnia. W piątek pisaliśmy o 16, 5 tysiąca odbiorców. W sobotę 11 stycznia bez prądu było już 50 473 odbiorców.
Polecany artykuł:
GALERIA: Obfite opady śniegu w Szczecinie
Warunki są trudne. W terenie jest ponad 80 brygad pogotowia energetycznego (w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem – red.). Cały czas występują opady śniegu, co wiąże się z kolejnymi uszkodzeniami infrastruktury elektroenergetycznej" – podał w sobotę Grzegorz Baran z Energa Operator.
Jak dodał, w niektórych miejscach drogi są nieprzejezdne. "Część linii elektroenergetycznych przebiega też przez lasy, więc warunki pracy są trudne. Pogoda na ten moment nam nie sprzyja" – zaznaczył.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wejherowie informuje o ogłoszeniu sytuacji kryzysowej przez Regionalną Dyspozycję Mocy Energa Operator. S.A - w dn. 11.01.2025 o godz. 08.39 - w związku z masowymi awariami sieci energetycznych - informuje powiat wejherowski.
Awaria masowa Energii na pomorzu. Bez prądu 50 tysięcy osób w dwóch województwach
Awaria masowa obejmuje w okręgu koszalińskim powiaty:
- białogardzki,
- bytowski,
- chojnicki,
- człuchowski,
- drawski,
- kartuski,
- kołobrzeski,
- koszaliński,
- kościerski,
- lęborski,
- sławieński,
- Słupsk,
- słupski,
- szczecinecki,
- świdwiński,
- wejherowski.
W okręgu gdańskim powiaty: bytowski,
- chojnicki,
- Gdańsk,
- gdański,
- Gdynia,
- kartuski,
- kościerski,
- lęborski,
- pucki,
- Sopot,
- starogardzki,
- świecki,
- tczewski,
- wejherowski.
Informujemy, iż w związku z wyjątkowo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi występują przerwy w dostawie energii elektrycznej. Nasze służby nie ustają w wysiłkach, by zasilanie powróciło do Państwa domów jak najszybciej.
Dane dotyczące przerw w dostawie energii elektrycznej można znaleźć na aktualizowanej na bieżąco stronie https://energa-operator.pl/uslugi/awarie-i-wylaczenia/wylaczenia-biezace (należy kliknąć w odpowiedni obszar na mapie). Mapa wskazuje obszary, do których nie dociera energia elektryczna w wyniku wyłączeń linii średniego napięcia zasilających stacje transformatorowe.
- informuje Energa.
Gminy dotknięte brakiem prądu apelują też o uważne korzystanie z innych mediów:
Prosimy także o odpowiedzialne i rozważne gospodarowanie wodą. Ze względu na masowe wyłączenia prądu nasze Stacje Uzdatniania Wody oraz przepompownie i infrastruktura kanalizacyjna jest zasilana agregatami. Dlatego apelujemy o oszczędzanie wody
- informuje gmina Szemud.
Najwięcej zdarzeń, które notują strażacy związane są z usuwaniem powalonych drzew na drogach. Stale działają przy ok. 60-70 zdarzeniach. Od piątku godz. 15:00 do godziny 12:00 w sobotę najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie wejherowskim - 135. W innych powiatach poniżej 40 zdarzeń.
Nad samym Bałtykiem - cofka. To skutkuje kolejnym problemom i podtopieniom:
- Łeba, ul. Jachtowa zabezpieczenie budynku portu jachtowego ze względu na wysokie napełnienie Bałtyku i niekorzystny wiatr (cofka). Woda wylewa się na parking przy budynku portu jachtowego. Ułożono worki z piaskiem w celu zabezpieczenia budynku. Ponadto na 1300 Burmistrz Łeby zwołała zebranie zarządzania kryzysowego.
- Rowy, ul. Rybacka cofka na rzece Łupawa, woda wylewa się na posesje i zagraża budynkom. Ułożenie 50 metrów zapór.
Pogoda nad Bałtykiem awarie
Prognozy pogody nie są optymistyczne. Nad morze ma nadejść silny wiatr.
IMGW wydał ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniem w woj. pomorskim i w części woj. zachodniopomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli do godz. 9.
Mokra nawierzchnia dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu będzie zamarzać, powodując oblodzenie. Temperatura minimalna od minus 2 st. C do 1 st. C, temperatura minimalna przy gruncie do około minus 3 st. C.IMGW przedłużył ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem do niedzieli, do godz. 17 w woj. pomorskim w powiatach: lęborski, gdański, pucki, słupski, nowodworski, wejherowski oraz w Słupsku, Gdańsku, Gdyni i Sopocie, w woj. warmińsko-mazurskim.
Jak podał Instytut w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną oraz wysokim napełnieniem Bałtyku (542 cm - stan na 11 stycznia), na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewiduje się wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia będą obowiązywały do niedzieli 12 stycznia do godz. 23.
W piątek 10 stycznia IMGW wydał również ostrzeżenia trzeciego stopnia przed wezbraniami wody z przekroczeniem stanów alarmowych na Morzu Bałtyckim. Ostrzeżenia te będą obowiązywały do niedzieli 12 stycznia do godz. 23.
Sytuacja pogodowa w zachodniopomorskim
Ponad 20 tys. odbiorców w woj. zachodniopomorskim nie ma prądu – poinformowała Energa Operator. Awarie występują głównie we wschodniej części województwa. W związku z pogodą straż pożarna interweniowała ponad 70 razy; stan wody w porcie w Świnoujściu przekroczył stan alarmowy.
Od sobotniego poranka w całym Zachodniopomorskiem straż pożarna interweniowała 74 razy, głównie do usuwania powalonych drzew i gałęzi. Najwięcej zdarzeń było w rejonie Koszalina i Szczecinka. Nie ma osób poszkodowanych. Utrudnienia występują też na głównych drogach w regionie, gdzie utrzymuje się błoto pośniegowe.
"Nasze służby od godzin nocnych pracują w celu minimalizacji skutków zimy. W nocy wyjechaliśmy pond 100 razy obsypując drogi solą. Śnieg może padać do godzin porannych w niedzielę" – poinformowała na platformie X GDDKiA o. Szczecin.
Stan wody w porcie w Świnoujściu przekroczył o 40 cm stan alarmowy (580 cm). Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego.
"To za sprawą silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 85 km/h. Wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego i północnego i powoduje napór wody z Bałtyku" – poinformował Wojciech Basałygo z Urzędu Miasta w Świnoujściu.
Wysoki stan wody w porcie Świnoujście ma utrzymywać się do niedzieli. Dopiero wieczorem woda ma zacząć opadać. Wysoki poziom utrzymuje się także na osiedlach Przytór-Łunowo oraz Karsibór.
Uruchomiono motopompy, aby zapobiec wdarciu się wody na posesje. Woda wypompowywana jest za wał przeciwpowodziowy. Jedno z gospodarstw zabezpieczono workami z piaskiem. Woda podtopiła miejscowy port jachtowy.Przed południem strażacy zabezpieczyli workami z piaskiem slipy wzdłuż ulicy Wybrzeże Władysława IV. Pomogła także Wojskowa Straż Pożarna. Worki układane są prewencyjnie i mają ochronić przed wylaniem wody z kanału portowego wprost na ulicę.
"Ma to zapobiec przelaniu się wody na chodnik. Nie ma zagrożenia dla budynków mieszkalnych, działania te mają bardziej charakter prewencyjny" – powiedział rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie asp. Dariusz Schacht.
Sytuacja jest też monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego.
GALERIA: Tajemnicze lodowe kule nad morzem! "Zima nad morzem jest magiczna'. Wyjaśniamy, o co chodzi