Światowy Raport Szczęścia 2023
Światowy Raport Szczęścia, czyli World Happiness Report został przygotowywany po raz kolejny na zlecenie ONZ. Na podstawie danych z 137 krajów, specjaliści opracowują dokument przedstawiający ocenę jakości poziomu szczęścia przez obywateli poszczególnych państw na przestrzeni minionych trzech lat.
Jak tworzony jest raport?
Aktualne zestawienie dotyczy więc lat 2020-2022. Poziom szczęścia w poszczególnych krajach jest określany przez oceny życia ich obywateli na przestrzeni trzech ostatnich lat.
Najszczęśliwszy kraj 2023 roku. Polska w pierwszej 40
W 2022 r. byliśmy na 48. miejscu, a jeszcze rok wcześniej na 51. Tegoroczny ranking przyniósł spory awans na 39. miejsce! Jak podaje współczesna.pl, przy powstawaniu raportu branych jest pod uwagę sześć aspektów (mierzonych w skali od 1 do 10), które składają się na średnią ocenę życia. Są to:
- PKB na mieszkańca,
- wsparcie społeczne odnoszące się do tego, czy ankietowany ma zaufaną osobę, do której może zwrócić się po pomoc,
- oczekiwana długość życia w zdrowiu,
- wolność dokonywania wyborów życiowych,
- hojność mierzona wsparciem charytatywnym dowolnego celu w danym miesiącu,
- wolność od korupcji.
Na podium z notą 7,804 zajęła Finlandia. To już szósty raz z rzędu. Tuż za nią na podium uplasowały się kolejno Dania, Islandia i - na czwartym miejscu - Izrael. Od 5 do 8 miejsca zajęły Holandia, Szwecja, Norwegia i Szwajcaria. Za nimi Luksemburg i Nowa Zelandia. Polacy w tym zestawieniu okazali się szczęśliwsi m.in. od Japończyków, Brazylijczyków czy Greków.