Świąteczna pomoc w Trójmieście. Gdzie pójść, gdy zachorujesz w dni wolne lub w nocy?

i

Autor: gdynia.pl

Świąteczna pomoc w Trójmieście. Gdzie pójść, gdy zachorujesz w dni wolne lub w nocy?

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia przyniosły wysyp przypadków grypy oraz innych schorzeń górnych dróg oddechowych. Ogromny ruch panuje również w aptekach, które są oblegane przez klientów. Przypominamy, gdzie można udać się po pomoc medyczną w dni wolne od pracy i święta.

Czym są nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

To świadczenia, udzielane od godz. 18.00 do godziny 8.00 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia: 

  • gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu, 
  • zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, 
  • zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. 

Nie obowiązuje rejonizacja 

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (nie obowiązuje rejonizacja), niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych. 

Co z wizytami domowymi w nocy i w święta? 

W razie konieczności lekarz lub pielęgniarka mogą udzielić pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w domu chorego. Pomoc wyjazdowa udzielana jest jednak przez właściwy punkt nocnej i świątecznej pomocy przypisany do konkretnego obszaru. Lekarz udzielający pomocy w ramach opieki wyjazdowej może, jeśli zajdzie taka potrzeba, skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. 

Udzielą zwolnienia, przepiszą receptę 

W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent ma prawo do zaświadczenia, które związane jest z zakresem udzielanych w tym miejscu świadczeń, a wynika ze stanu zdrowia pacjenta stwierdzonego przez lekarza w trakcie przeprowadzonego osobiście badania. Obowiązek wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy lub kontynuowania nauki lub uczestnictwa w zajęciach sportowych, spoczywa na lekarzu, który taką niezdolność stwierdzi. 

Każdy świadczeniodawca podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) ma obowiązek umieścić wewnątrz przychodni (widoczne także z zewnątrz), adresy oraz numery telefonów podmiotów udzielających świadczeń po godzinie 18 oraz w dni ustawowo wolne od pracy. 

Świąteczna i nocna pomoc w Gdańsku

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Trzeba pamiętać, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Kliniczny Oddział Ratunkowy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, ul. Mariana Smoluchowskiego 17 (budynek CMI - Centrum Medycyny Inwazyjnej)  tel. 58 349 37 84   

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu im. M. Kopernika (Copernicus), ul. Nowe Ogrody 1-6, tel. 58 764 01 16Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu św. Wojciecha (Copernicus), al. Jana Pawła II 50, tel. 58 768 45 03

 Boli ząb? Pomoże stomatologiczna pomoc doraźna

W razie nagłego bólu zęba szukamy najbliższego punktu stomatologicznej pomocy doraźnej. Dyżury stomatologiczne w święta są całodobowe. Na terenie województwa pomorskiego można uzyskać ją w trzech lokalizacjach:

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej SKIM Gabinety Stomatologiczne ul. Kazimierza Górskiego 1, Gdańsk, tel. 58 5858378

Gdzie po pomoc w Gdyni? 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest w Gdyni w następujących miejscach: 

Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1 (budynek 9a), tel. (58) 726 09 39, Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1 (wejście od Placu Kaszubskiego), tel. (58) 726 09 39, Przychodnia Vita-Med, Gdynia Chylonia, ul. Wejherowska 59, tel. (58) 726 09 39.

Pomoc stomatologiczna

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Śródmieście ul. Żwirki i Wigury 14, Gdynia, tel. 58 7431720 lub 58 6608859Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1, Katarzyna Szalewska, ul. Derdowskiego 23, Rumia, tel. 587272959.

Apteki całodobowe 

Z ponad 90 aptek w całej Gdyni, dwie to apteki całodobowe. Pierwsza z nich to Dom Leków, na ul. Morskiej 127 w Gdyni (tel. 58 624-36-76), kolejna to Dr Max na placu Kaszubskim 8 (tel. 58 620-58-58). W tych placówkach również w sylwestra i Nowy Rok zrobimy zakupy i zrealizujemy recepty. 

Pomoc doraźna w Sopocie

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie, ul. Bolesława Chrobrego 10 tel. 585558114

Porada przez telefon 

Pacjenci mają możliwość skontaktowania się z lekarzem i pielęgniarką w ramach konsultacji telefonicznej. Umożliwia to Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK). Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują tu pod bezpłatnym numerem 800 137 200 zarówno w nocy w dni powszednie, od godz. 18.00 do godz. 8.00 następnego dnia, a także całodobowo w weekendy i święta. 

TPK umożliwia otrzymanie  e-recepty lub e-zwolnienia, gdy będzie to konieczne. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługuje pacjentów w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i ukraińskim. 

Rozmowa policjantki z Opatowa z potencjalnym oszustem