Masz zaległe dni urlopu? Musisz je wykorzystać, bo mogą przepaść

i

Autor: Pixabay.com

wakacje

Stracisz cały zaległy urlop. Zocz, co zrobić, by wolne nie przepadło

2023-10-10 9:25

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają 20 lub 26 dni urlopu. Trzeba jednak pilnować pewnego terminu, ponieważ po jego przekroczeniu wolne może przepaść.

Dużo osób wybiera urlop we wrześniu ze względu na niższe ceny noclegów i mniejsze obłożenie turystycznych miejscowości. Warto jednak przypilnować, kiedy bierzemy urlop, bo możemy stracić dni urlopowe.

Ile mamy dni urlopu?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają zagwarantowany urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni roboczych (staż pracy nie przekracza 10 lat) lub 26 dni roboczych (ponad dekada stażu, osoby z wykształceniem wyższym mają "doliczane" 8 lat pracy).

Kiedy możemy wykorzystać urlop?

Dni urlopowe powinniśmy wykorzystać do końca roku kalendarzowego. Jeżeli do tego czasu pracownik tego nie zrobi, to te dni zamienią się w urlop zaległy.

Do kiedy musimy wykorzystać urlop zaległy? Kiedy on przepada?

Urlop zaległy przenosi się na kolejny rok kalendarzowy (w tym czasie naliczany jest urlop jak napisano wyżej). Jednak istnieje termin, kiedy zaległe dni urlopowe możemy wykorzystać.

Zaległe dni urlopowe powinniśmy wykorzystać do końca września. Jednak to nie koniec.

Zgodnie z Kodeksem Pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

To oznacza, że niewykorzystane dni urlopowe za rok 2023 ulegną przedawnieniu 30 września 2026 roku. Na czas urlopu wychowawczego, rozpoczęty urlop wypoczynkowy ulega zawieszeniu.

Wakacje w PRLu nad morzem. Jak wtedy wypoczywali Polacy? Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?