Pojemniki na śmieci

i

Autor: pixabay.com Pojemniki na śmieci

Sprzątanie Świata 2.0 w Gdańsku. Cztery odsłony akcji w tym roku, pierwsza 23 kwietnia

2022-04-14 12:27

Tegoroczne „Sprzątanie Świata” przekształca się z jednorazowej akcji w cykl działań angażujących mieszkańców i podmioty w różnych miejscach Miasta, i na różne sposoby. W sobotę, 23 kwietnia, odbędzie się pierwsza - "wodna" odsłona zaplanowanych działań. Spotkamy się m.in. przy sześciu zbiornikach retencyjnych na południu Gdańska, na Nowej Motławie oraz w Marinie przy ul. Żabi Kruk.

Gdańsk, mając nadzieję na integrację wokół idei Czystego Miasta odpowiedzialnych współgospodarzy swoich dzielnic, osiedli, a nawet firm, planuje na ten rok aż cztery odsłony akcji Sprzątanie Świata. Trzy odbędą się jeszcze przed, a jedna - po wakacjach. To efekt coraz poważniejszego zanieczyszczenia terenów publicznych, ale też większego zainteresowania mieszkańców tego typu działaniami.

Zamierzamy zbudować efekt synergii pod szyldem „Czyste Miasto Gdańsk” i nieformalną koalicję ludzi dobrej woli o tzw. zielonych sercach. Rozwińmy wspólnie ten ruch organizacyjnie, logistycznie i działajmy dla środowiska na większą niż dotychczas skalę. Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych: od nurków poprzez rodziny, uczniów aż po firmy oraz instytucje chętne do wolontariatu

– zapewnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Akcje będą też znakomitą okazją do prowadzenia edukacji ekologicznej. 

Cztery odsłony Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku

ODSŁONA 1 - sobota, 23 kwietnia 2022 r., w godz. 10.00-14.00Eko-nurkowie, kajaki i sprzątanie przy zbiornikach retencyjnych

ODSŁONA 2 - 21 maja 2022 r.Rodzinne sprzątanie pasa nadmorskiego i plaż

ODSŁONA 3 - czerwiec (akcja przez cały miesiąc)Sprzątanie w ramach wolontariatu pracowniczego firm oraz instytucji

ODSŁONA 4 - wrzesieńSprzątanie zieleni - edycja szkolna

Odsłona pierwsza - "wodna"

Podczas pierwszego wiosennego wydarzenia, które odbędzie się w Światowy Dzień Ziemi - 23 kwietnia 2022 r., skupimy się na akwenach wodnych zanieczyszczonych odpadami stałymi. Chętni zejdą na wodę (kajaki – bezpłatne wypożyczenie), nad wodę (brzegi zbiorników) oraz pod wodę (Nowa Motława). Oczywiście, w tym ostatnim przypadku chodzi o wolontariuszy-nurków, którzy posiadają certyfikaty, odpowiednie umiejętnościach i sprzęt.

Priorytetem jest nie tylko usunięcie odpadów, ale też propagowanie społecznej postawy współodpowiedzialności za czystość terenów publicznych, w kontekście pogłębiającego się problemu zaśmiecania terenów nadwodnych, powierzchni i dna akwenów. Przykładowo, po co tyle zachodu z wyrzucaniem opon do rzeki, skoro można je zostawić przy altanie przed własnym blokiem? One będą przecież odebrane w ramach zbiórki odpadów gabarytowych. Pracujemy nad eliminowaniem złych a wyrabianiem dobrych nawyków - wyjaśnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

Jak wziąć udział w akcji?

Aby dołączyć do #TrashChallenge wystarczą trzy kroki. Po pierwsze należy zarejestrować się na stronie wydarzenia, zrobić zdjęcie zaśmieconego miejsca, następnie posprzątać je oraz ponownie sfotografować uporządkowany teren. Osoby, które zarejestrują się na stronie oraz prześlą zdjęcia (na stworzonym koncie) dokumentujące posprzątanie terenu na stronie http://www.zut.com.pl/wielkiesprzatanie , otrzymają drobne upominki od Zakładu Utylizacyjnego.

Pakiet startowy dla uczestników

Od wtorku, 19 kwietnia w godz. 6.00-21.00 z punktu informacyjnego w Zakładzie Utylizacyjnym będzie można odbierać pakiety startowe. W każdym z nich znajdują się: worki na odpady, rękawiczki ochronne oraz chwytak do zbierania odpadów. Do uzyskania pakietu niezbędna jest rejestracja na stronie http://www.zut.com.pl/wielkiesprzatanie.

Odbiór pakietów możliwy jest do piątku, 22 kwietnia. Nie trzeba jednak ich odbierać, żeby przyłączyć się do akcji. Więcej szczegółów na stronie miasta pod tym linkiem. 

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie