– To wielka radość – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Dziękuję radnym za wsparcie tak ważnego dla młodych sopocian. Już w pierwszym roku będzie mogło z niego skorzystać 5 par – dodaje Czarzyńska-Jachim.
W ramach programu para będzie miała prawo skorzystać trzykrotnie z procedury wspomaganego rozrodu. Aby zakwalifikować się do niego należy co najmniej rok mieszkać na terenie Sopotu i rozliczać podatek w tutejszym urzędzie skarbowym. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-40 lat, a przez ostatni rok nie udało się zrealizować planów rozrodczych metoda naturalną. To oferta dla osób w związkach małżeńskich jak i pozostających w związkach partnerskich.
– Program będzie realizowany od przyszłego roku. Na stronie internetowej Miasta Sopotu zostanie umieszczona informacja o rozpoczęciu oraz zasadach uczestnictwa w programie. Placówka wyłoniona w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miasta Sopotu prowadzić będzie rekrutację i kwalifikację par w swojej siedzibie – podkreśla wiceprezydentka Sopotu.
Według danych - nawet 20 proc. par w Sopocie ma problem z powiększeniem rodziny.
– Jest to tendencja nie tylko sopocka, ale ogólnopolska. Coraz więcej par ma dziś takie problemy. Dodatkowo w Polsce nie ma żadnych, refundowanych procedur, które pomogłyby parom uzyskać upragnione potomstwo – zaznacza Czarzyńska-Jachim.
W Gdańsku dzięki programowi dofinansowania do in-vitro urodziło się niemal 250 dzieci.