Śmietniki na ulicy Ogarnej

i

Autor: Oskar Bąk

Śmieciowy problem Śródmieścia, czyli o kontenerach szpecących Stare Miasto

2022-06-14 9:30

Spacerując ulicami Starego Miasta bez problemu natrafimy na szeregi przepełnionych kontenerów. Problem ze smrodem dla mieszkańców i z wizerunkiem dla miasta. Tuż przed sezonem problem narasta, a szybkiego rozwiązania tego złożonego problemu nie widać.

Kłopot mieszkańców

Wjeżdżając na Stare Miasto przez ulice Zbytki niczym łuk triumfalny powita nas cała kolumna kontenerów. Po lewej zobaczymy modernistyczny teatr Szekspirowski, na wprost dostrzeżemy ulice Długą, a po prawej: kartony, śmieci i resztki jedzenia. Ten dysonans jest porażający. To samo mówią mieszkańcy Gdańska, którzy zwracają uwagę, że miasto powinno coś z tym zrobić, bo “wstyd pokazać takie miasto turystom”.

Idąc dalej na ulicę Ogarną i zaglądając na ulicę Łączną, która jest niemal na wysokości Fontanny Neptuna dostrzegamy kolejną ścianę przepełnionych kontenerów. Lokalna mieszkanka mówi wprost, że przyjeżdżają tu samochody i wyrzucają sobie śmieci, robiąc z tego darmowe miejsce do składowania odpadów. O segregacji nie może być mowy. Ściana kontenerów znajduje się naprzeciwko prywatnego przedszkola, 100 metrów od Fontanny Neptuna - najbardziej reprezentatywnego miejsca w Gdańsku. Tak oto dochodzimy do smutnej konkluzji, tego jak bardzo piękno miesza się z brudem i zaniedbaniem na Gdańskim Starym Mieście. 

Głównym problemem ze śmieciami na Starym Mieście jest przede wszystkim jego gęsta zabudowa, mała wiedza użytkowników nt. segregacji odpadów i duża ilość odpadów usługowych. Miasto stara się walczyć z tą kwestią wielorako, podkreślając, że w niektórych miejscach nie ma możliwości stworzenia ogrodzonych wiat śmietnikowych.

4 Kroki w walce ze śmieciami

  • Wypełnienie deklaracji co do ilości wyrzucanej śmieci (ten etap jest zakończony), a potem sprawdzenie czy zadeklarowana wartość jest prawdziwa
  • Dostosowanie częstotliwości odbiorów w newralgicznych punktach
  • Prowadzenie działań edukacyjnych. Między innymi w szkołach podstawowych, czy dla użytkowników wiat śmietnikowych (dokładniejszy opis co i gdzie wyrzucać). Spotkania z zarządcami wspólnot mieszkaniowych i stworzenie podręcznika
  • Ujednolicenie wiaty śmietnikowej (Do końca roku będzie podana liczba wiat i konkretne działania, harmonogram uporządkowania miejsc)