Gdzie jest Sopot? Odpowiedzi mogą być różne
Polska ma jeden Sopot, ale za to jaki! Niewielki, acz przepiękny kurort położony w połowie na Pobrzeżu Kaszubskim, a w połowie na Pojezierzu Kaszubskim, słynie z najdłuższego drewnianego molo w Europie, festiwali muzycznych i szalonych imprez.
Mogłoby się wydawać, że nasz Sopot jest niepowtarzalny. Tak jednak nie jest. Nazwa Sopot jest niezwykle popularna - szczególnie na Bałkanach! W samej Serbii istnieje aż 7 miejscowości, które ją noszą. W Macedonii Północnej są 4 Sopoty, a w Bułgarii 3. Sopot znajdziemy też na mapie Ukrainy, Bośni, Rumunii i Albanii. Jeśli dodalibyśmy do tego inne warianty tej nazwy - Sopocko, Sopotnicę, Sopoty - to okazałoby się, że Sopotów są na świecie dziesiątki.
Polecany artykuł:
Skąd się ten Sopot wziął?
Niektórzy mogą sądzić, że historia Sopotu to przede wszystkim historia niemieckiego uzdrowiska. Nie ma w tym jednak ani grama prawdy. Po pierwsze - miejscowość stała się kurortem dopiero w 1798 roku i to za sprawą polskiego szlachcica Kajetana Onufrego Sierakowskiego, który wybudował tu pierwszy dom letniskowy.
Po drugie - historia miasta jest o wiele dłuższa. Sopot istnieje co najmniej od XIII wieku i u swoich początków był kaszubską wioską rybacką. W 1283 roku kaszubski książę Mściwój II ofiarował wioskę, opatrzoną w akcie donacyjnym nazwą Sopoth, oliwskiemu zakonowi Cystersów.
Co oznacza nazwa "Sopot"?
Nazwa "Sopot" ma oczywiście słowiańskie korzenie i nieprawdą jest, że oryginalną nazwą miejscowości jest ta niemiecka - Zoppot. Właśnie dlatego Sopoty można znaleźć w różnych słowiańskich państwach.
Co oznacza "Sopot"? W języku prasłowiańskim słowo sopotъ oznaczało potok lub wodotrysk. Dlatego takie nazwy miejscowości odnajdujemy na mapie właśnie przy zbiornikach wodnych, źródłach i rzekach.
Jeśli chcesz rzek przezornych pławem napaść oczy:Tu Sopot i Tenwica swoję rosę toczy
- pisał polski poeta epoki renesansu - Jan Kochanowski.
Owa powszechnie znana miejscowość kąpielowa nad Bałtykiem, dokoła której siedzi w mnogiej liczbie lud polski, nie ma dotychczas, rzecz szczególna, ustalonej w ustach naszej inteligencyi nazwy. Jedni ją zowią całkiem zniemiecka „Copot” lub „Copoty”, inni zaś bardziej z polska – „Sopotami” lub nawet „Sobotami”, jeżeli nie „Sobótką”. Tymczasem jedynie poprawna nazwa, za którą przemawia zarówno zasada językowa, jak i historyczna, to – „Sopot”. Już ks. Pobłocki w swoim słowniku kaszubskim, wydanym w Chełmnie w 1887, wyraźnie zaznacza, iż starsze pokolenie ludzi, w pobliżu rzeczonej miejscowości zamieszkałych, nie mówi inaczej tylko „Sopot”, i że nazwa ta pozostaje w związku etymologicznym z wyrazami: sop, sopowaty, sopotać. Powiada on między innemi... „Sopot” = osada założona na miejscu zdroistem, sapowatem...
- wyjaśniał z kolei w 1913 roku Bolesław Śląski w czasopiśmie Ziemia. Tygodnik Krajoznawczy Ilustrowany.
Sopot dzisiaj
Sopot jest dziś częścią Trójmiasta. Choć najmniejsze miasto aglomeracji trójmiejskiej znane jest przede wszystkim z imprez, to ma ono do zaoferowania o wiele więcej. W mieście na każdym kroku można oglądać przepiękne i zabytkowe poniemieckie wille, cieszyć się czystymi piaszczystymi plażami lub wybrać się na przechadzkę do lasu. Choć miasto leży nad samym morzem, to ukształtowanie terenu jest tu niemalże górskie, co jest szczególnie zauważalne podczas leśnych spacerów. Sopot ma też szeroką ofertę kulturalną - teatry działają tu pełną parą. Turyści wybierają się do Sopotu przede wszystkim latem, ale miasteczko jest piękne o każdej porze roku.