wiadomości

Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot staje się faktem

2024-12-13 10:10

Ustawa o metropolii trójmiejskiej zbliża się wielkimi krokami. To akt prawny, na który od dawna czekają samorządowcy z Gdańska, Sopotu, Gdyni i okolicznych gmin.

Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot coraz bliżej

Proces rządowo-parlamentarny wciąż jeszcze trwa, ale zasyp pozytywnych, tematycznych wpisów pomorskich samorządowców pozwala sądzić, że do finiszu jest bliżej niż dalej. Dla mieszkańców Trójmiasta powinna być to pozytywna wiadomość, bo z utworzenia związku metropolitarnego płynie sporo korzyści.

To drugi taki przypadek w Polsce

Do tej pory w Polsce mieliśmy do czynienia z jednym przypadkiem regulacji metropolitarnej - w województwie śląskim. Utworzenie  Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii okazało się sukcesem i teraz nadszedł czas na Metropolię Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Korzyści płynące z utworzenia metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot

Miasta dostaną więcej pieniędzy...

Wśród korzyści płynących z utworzenia związku metropolitarnego wymienić należy dodatkowe środki pieniężne, które będą przeznaczane na wykonywanie zadań własnych związku.

... i mniej pieniędzy oddadzą państwu

Musząc wykonywać dodatkowe zadania, metropolia może oddawać mniej pieniędzy do budżetu państwa. W teorii oznacza to możliwość efektywniejszego zarządzania środkami, które będzie można wykorzystywać od razu, zamiast czekać na redystrybucję.

W końcu większa koordynacja

Pomorska ustawa zakłada stworzenie nowej struktury organizacyjnej, która stanie się platformą komunikacji, koordynacji polityk i współpracy operacyjnej.

Utworzenie związku wymusi na samorządowcach Trójmiasta - oraz gmin określonych w ustawie jako obszar funkcjonalny ośrodka województwa - ścisłą współpracę.

Będzie to ziszczenie marzeń tych, którzy do tej pory narzekali m.in. na komunikacyjny chaos w Trójmieście. Metropolia będzie miała obowiązek utworzyć zarząd transportu metropolitalnego, który będzie odpowiadać za organizację metropolitalnego transportu zbiorowego.

Poza tym metropolia uwspólni:

  • politykę rozwoju;
  • rozwój mobilności miejskiej;
  • kształtowanie ładu przestrzennego;
  • adaptację do zmian klimatu;
  • promocję regionu.

Trójmiasto jako jedno miasto?

Nie, ustawa o związku metropolitarnym nie zmieni Trójmiasta w jedno miasto, choć w niektórych obszarach metropolia rzeczywiście będzie działała jak jedna jednostka. Warto tu jednak napisać, że w historii pojawiały się już pomysł utworzenia jednego, dużego miasta z Gdyni, Gdańska i Sopotu i nawet były one bliskie realizacji, o czym pisaliśmy: Trójmiasto jako jedno miasto? Pojawił się taki pomysł

Gdańsk na starych fotografiach. Zdjęcia zrobiono 100 lat temu. Rozpoznajesz te miejsca? [GALERIA]

Trójmiasto. Trasa, którą wracała Iwona Wieczorek
Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor: