Spis treści
- Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Od 18.03.2021 r. mogą się zapisywać osoby w wieku 67 i 68 lat
- Szczepienia przeciw COVID-19. Jak się zapisać?
Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Od 18.03.2021 r. mogą się zapisywać osoby w wieku 67 i 68 lat
Rozpoczęły się zapisy na szczepienia seniorów w wieku 67 i 68 lat, a także seniorów w wieku 69 lat, którzy nie zarejestrowali się wcześniej. Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej, od czwartku, 18 marca będą oni szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.
W poniedziałek, 22 marca rozpoczną się zapisy dla osób w wieku 66 i 65 lat, a w czwartek, 25 marca wznowione będą zapisy dla seniorów powyżej 70 lat.
„Dajemy pierwszeństwo w rejestracji osobom najstarszym, ale to nie znaczy, że jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej nie będą mogli zapisać się później” – zaznaczono na rządowej stronie gov.pl.
Szczepienia osób w wieku 69 lat mają rozpocząć się, według przyjętego harmonogramu, w poniedziałek, 22 marca, a tydzień później – 29 marca ruszą szczepienia dla służb mundurowych.
Polecany artykuł:
Szczepienia przeciw COVID-19. Jak się zapisać?
Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposoby:
- Telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy – 22-62-62-989
Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.
- Elektroniczny zapis przez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany
Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.
- Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień
Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
- Wysłanie SMS-a na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: SzczepimySie
System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny, wystarczy odpowiedzieć „tak”, jeśli nie – należy wysłać wiadomość o treści „nie”. Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa proces rejestracji.
„Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS-a, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień” – zaznaczono.
Po zarejestrowaniu, na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, aby nie odpowiadać na SMS-a z innego numeru niż numer 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie. (PAP)
Polecany artykuł: