Mózgi kobiet i mężczyzn się różnią. Dlatego czasem trudno nam się porozumieć
Prosisz męża/chłopaka/syna, żeby znalazł coś w szafie. On idzie, szuka i nie znajduje. Podchodzisz więc do szafy sama i znajdujesz tę rzecz w kilka sekund. Zdarzyła się stłuczka lub inna sytuacja stresowa, mówisz coś żonie/dziewczynie/córce przez telefon, a ona po Twoim wywodzie stwierdza, że nie zarejestrowała tego, co mówiłeś. Ile razy braliście udział w takich sytuacjach? Nie wynikają one z braku szacunku jednej ze stron, tylko z różnic pomiędzy mózgami mężczyzn i kobiet.
Mózgi kobiet i mężczyzn mają różną budowę. Różnią się wielkością
Mózgi mężczyzn są średnio o 10 proc. większe od mózgów kobiet i zawierają 7 razy więcej istoty szarej odpowiadającej za takie zdolności, jak:
- pisanie,
- czytanie,
- odbieranie informacji z zewnątrz,
- kojarzenie faktów,
- kontrolowanie ruchów ciała,
- podejmowanie akcji,
- uwarunkowanie rozumienia słów słyszanych,
- kształtowanie procesów myślenia,
- zdolność logicznego myślenia.
Teoretycznie istota szara, której jest więcej w męskim mózgu, odpowiada również za inteligencję. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że kobiety są mniej inteligentne, a mężczyźni bardziej.
Kobiecy mózg ma na przykład 10 razy więcej masy białej, która odpowiada za:
- uczenie się,
- komunikację pomiędzy poszczególnymi obszarami mózgu.
W dodatku rozwój masy białej koreluje z poziomem IQ w wieku 5-18 lat. Nie oznacza to jednak, że dziewczynki w tym wieku są "mądrzejsze" od chłopców. Warto to podkreślać: to, że się różnimy, nie oznacza, że któraś strona jest lepsza.
Tym różni się mózg kobiety i mężczyzny. Ciało modzelowate, migdałowate i hipokamp
Męskie mózgi mają też większe ciało migdałowate, które odpowiada za reakcje emocjonalne w sytuacjach zagrożenia i momentach stresowych.
Mózgi kobiet natomiast mają większe ciało modzelowate i hipokamp. Ciało modzelowate odpowiada za integrację pracy mózgu, czyli np. za to, by nasze funkcje słuchu, wzroku i mowy dobrze ze sobą współpracowały. Hipokamp z kolei odgrywa ważną rolę w przenoszeniu (konsolidacji) informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.
Różnice między mózgiem kobiety i mężczyzny. Mózgi mężczyzn kurczą się z wiekiem
Jeśli mężczyźni mają na jakichś polach przewagę, dzięki rozmiarowi swoich mózgów, to z wiekiem ją zatracają. Naukowo udowodnione jest, że mózgi mężczyzn się... kurczą.
Różnice między mózgami kobiet i mężczyzn. Tak wpływają na nasze zachowanie
Mózgi są jak bardzo złożone komputery, które kierują ludźmi. Jasne więc jest, że jeśli komputery mają różne opcje, to ludzie, którymi kierują, również zachowują się różnie.
Mózg kobiety a mózg mężczyzny. Kobiety to widzą, mężczyźni nie
Dzięki budowie swoich mózgów kobiety teoretycznie są bardziej empatyczne. Oznacza to, że łatwiej jest im czytać emocje. Kobiecy mózg potrafi szybciej zinterpretować czyjeś zachowanie i zrozumieć, czy ta osoba jest smutna, wesoła, czy zła. Z kolei męski mózg może mieć z tym trudności, nawet jeśli wysyłane są wyraźne sygnały.
Czym różni się mózg mężczyzny od mózgu kobiety? W takich sytuacjach mężczyznom jest łatwiej
Mężczyźni, dzięki budowie ich mózgów, są teoretycznie lepiej przygotowani do działania w stresie i sytuacji zagrożenia. Oznacza to na przykład, że mężczyzna w teorii powinien lepiej poradzić sobie na egzaminie ustnym przed widownią, a kobieta na egzaminie pisemnym. Oczywiście to tylko teoria, a w praktyce bywa różnie, ale o tym za chwilę.
Nie ma "mądrzejszej" płci. Mózgi mężczyzn i kobiet się różnią
Opisując różnice między mózgami kobiet i mężczyzn, łatwo jest wpaść w pułapkę i próbować zawyrokować, która z płci jest mądrzejsza. Tymczasem wydanie takiego wyroku jest niemożliwe, bo różnych zdolności naszych mózgów nie da się ze sobą porównać.
Kobiety teoretycznie:
- mają lepszy słuch oraz pamięć wzrokową;
- łatwiej posługują się słownictwem konwencjonalnym;
- przejawiają większą empatię i mają bardziej rozwiniętą inteligencję emocjonalną;
- mają lepszą intuicję, czyli łatwiej dostrzegają zmiany w otoczeniu i potrafią oprzeć na nich swoje decyzje;
- są bardziej odporne na uzależnienia;
- zapamiętują więcej informacji przypadkowych;
- łatwiej zapamiętują zdarzenia z przeszłości;
- są dokładniejsze;
- łatwiej rozwiązują problemy praktyczne.
Mężczyźni teoretycznie:
- lepiej radzą sobie ze stresem i sytuacjami zagrożenia;
- lepiej radzą sobie podczas rywalizacji;
- łatwiej posługują się swobodnym słownictwem;
- mają lepszą koordynację ruchów;
- łatwiej zapamiętują znaczące informacje;
- mają lepszą orientację przestrzenną;
- mają lepszą orientację w terenie;
- łatwiej przychodzi im wiara we własne możliwości;
- łatwiej przychodzi im myślenie teoretyczne, abstrakcyjne i ogólne;
- lepiej radzą sobie z myśleniem strategicznym.
I jak tu wybrać, które zdolności są "lepsze"? Nie da się.
Mężczyźni żyją w świecie przedmiotów, a kobiety w świecie osób
Mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Rzeczywiście - nasze mózgi działają tak, że mogłoby się wydawać, że żyjemy w różnych światach.
Mężczyźni teoretycznie w swoim życiu bardziej skupiają się na przedmiotach, a kobiety na ludziach. Tak jest już od urodzenia.
Noworodek-kobieta ma 400 proc. większą zdolność do utrzymywania kontaktu wzrokowego od swojego męskiego rówieśnika. Co więcej - ta zdolność z wiekiem tylko rośnie.
Gdy żeński noworodek będzie patrzył na tatę, mamę etc., to męski będzie interesował się pokojem, w którym przebywa i przestrzenią, która go otacza.
Mózgi kobiet są tak zbudowane, że kobiety wolą przeżywać emocje, podczas gdy mężczyźni wolą zdobywać rzeczy.
Dlatego kobieta, która będzie chciała nagrodzić się za jakiś trud, sprawi sobie przyjemność np. wakacjami za granicą, kolacją w dobrej restauracji, fryzjerem lub kinem.
Mężczyzna, żeby poczuć się nagrodzony, będzie potrzebował trofeum. Dlatego w nagrodę kupi sobie jakąś rzecz: zegarek, gadżet, samochód itd.
Kobieta w pracy będzie się teoretycznie skupiać na tym, by pracowało jej się dobrze, by jej otoczenie było przyjazne i zadowolone z jej wyników. Praca w jednym miejscu przez długi czas nie będzie jej przeszkadzać, jeśli będzie jej w tym miejscu dobrze.
Z kolei mężczyzna w teorii będzie chciał odhaczać kolejne levele poprzez realizację nowych projektów lub awanse, a niekoniecznie będzie mu zależało na tym, żeby dbać o atmosferę w pracy.
Mózgi to nie wszystko. Kobieta może być lepsza w "męskich" zadaniach, a mężczyzna w "damskich"
W każdym akapicie tego tekstu pojawia się słowo klucz: "teoretycznie". Warto bowiem pamiętać, że budowa mózgu to tylko jeden z wielu elementów, które przekładają się na nasze umiejętności.
Żeby dobrze to wytłumaczyć, najlepiej posłużyć się przykładem. Teoretycznie męski mózg zapewnia lepszą orientację w terenie, ale kobieta, która od dziecka mieszka w dużym mieście, musi wszędzie docierać komunikacją miejską, będzie miała oczywiście lepszą orientację od mężczyzny, który całe życie spędził w jednej wsi z trzema domami na krzyż.
Kobiety teoretycznie mają większą empatię, ale mężczyzna, który był od dziecka uwrażliwiany na te kwestie, może być bardziej empatyczny od kobiety, która od dziecka była uczona, że empatia jest zła.
Uwarunkowania społeczne, kultura, wychowanie i doświadczenia życiowe są równie ważne, lub może nawet ważniejsze, od tego, co mamy "wgrane na starcie" w postaci naszych mózgów.
Warto też pamiętać o tym, że jak różni byśmy nie byli, to te różnice mogą się nawzajem uzupełniać, zamiast wywoływać konflikty.