Rozenek wystąpiła w Sejmie ws. in vitro

i

Autor: pixels/wikipedia

Rozenek przedstawiła w Sejmie ważny projekt dla przyszłych rodziców!

In Vitro finansowane z budżetu państwa - tego chcą obywatele, którzy podpisali się pod projektem obywatelskim. Jako przedstawicielka inicjatywy głos w sejmie zabrała Małgorzata Rozenek-Majdan. W Sejmie rozpoczęły się ważne dyskusje!

Zgodnie z przedstawionym projektem, pod którym podpisy składali obywatele Polski minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe czyli in vitro. Zmiana musi zostać wprowadzona jako nowelizacja ustawy o świadczeniu opieki medycznej z funduszy publicznych. Pod projektem o finansowaniu in vitro podpisało się pół miliona osób!

In vitro w Sejmie - na jakim etapie jest projekt obywatelski?

W czwartek (15 czerwca) wieczorem w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie ustawy przedstawionej dzięki projektowi obywatelskiemu. Agnieszka Pomaska (KO) wskazana do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej stwierdziła, że ma wyjątkowy zaszczyt przedstawić obywatelski projekt o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. Nawiązała do manifestacji związanych ze śmiercią ciężarnej 33-latki w nowotarskim szpitalu:

Ta debata odbywa się w wyjątkowym czasie. Na ulicach polskich miast i miasteczek tysiące polskich kobiet i wspierających ich mężczyzn walczy o podstawowe prawa kobiet, o prawo do bezpiecznej ciąży. Warto przypomnieć, czego jeszcze te ostatnie osiem lat rządów PiS pozbawiło polskie kobiety, pary, rodziny - dostępu do koncepcji awaryjnej. Ograniczono dostęp do badań prenatalnych. (…) Ograniczono dostęp do procedury in vitro, najskuteczniejszej metody wpierającej bezpłodność

-powiedziała posłanka.

Rozenek zabrała głos w sprawie in vitro

Jako przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej głos na mównicy sejmowej zabrała także Małgorzata Rozenek-Majdan. "Gdyby nie możliwość, którą in vitro mi stworzyło prawdopodobnie nigdy nie zostałabym mamą, a to najważniejsza rzecz, jaką mogę przeżywać” – mówiła. Zaapelowała – m.in. jako aktywistka i pacjenta - do większości rządzącej o poparcie inicjatywy, by 500 tys. osób, które podpisały się pod projektem i 3 mln, które walczą z niepłodnością nie zostały same.

Czy PiS poprze projekt bezpłatnego in vitro?

Elżbieta Płonka (PiS) stwierdziła, że w Sejmie należy mówić przed wszystkim o faktach, a mniej o emocjach. "Pragnienie macierzyństwa jest naturalnym pragnieniem i marzeniem zdecydowanej większości kobiet. (…) Niepłodność jest stanem wymagającym złożonej diagnostyki" - mówiła.

Wskazała, że naprotechnologia leczy lub wykrywa przyczyny niepłodności, zaś in vitro nie prowadzi do ustąpienia faktu niepłodności.

Nie jest to zabieg leczniczy i nie poprawia on w żaden sposób zdrowia kobiety. Prawo i Sprawiedliwość, jako partia prawicowa jest za życiem i za prawem naturalnym, ale mając zastrzeżenia moralne i bioetyczne nie narzuca posłom trybu głosowania pozostawiając indywidualną decyzję

- poinformowała Elżbieta Płonka.

In Vitro w końcu w Sejmie

Monika Wielichowska (KO) przypominała, że metoda in vitro jest znana od ponad 40 lat i dzięki niej urodziły się miliony dzieci. Zwracała uwagę, że w Polsce rośnie liczba par zmagających się z niepłodnością. "Wróćmy do refundacji leczenia metoda in vitro. Pomóżmy 3 milionom młodych Polek i Polaków, nie odrzucajmy dobrodziejstw nauki" – postulowała.

Wanda Nowicka (Lewica) zadeklarowała, że Lewica gorąco popiera projekt obywatelski. Wskazała, że jej klub złożył projekt w tej sprawie ponad rok temu, ale nie ma on nawet numeru druku. Podkreślała, że in vitro jest skuteczną metodą zajścia w ciążę, dzięki której w Polsce urodziło się, co najmniej 100 tys. dzieci.

Co dalej z projektem obywatelskim o in vitro?

Koalicja Polska oraz Polska 2050 również popiera projekt. Ryszard Terlecki (PiS) przekazał, że marszałek Sejmu proponuje, by projektem zajęła się sejmowa komisja zdrowia. Nikt nie zgłosił sprzeciwu, tam teraz będą trwały prace nad inicjatywą obywatelską.

HOMOSEKSUALIZM, in vitro i KOŚCIÓŁ - Weronika Kostrzewa Miejsce Spotkania