Równy wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet. Wiemy, co o tym pomyśle myśli rząd

i

Autor: pixabay

Emerytura

Równy wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet. Wiemy, co o tym pomyśle sądzi rząd

2024-03-06 14:18

Dyskusja o zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn powraca co jakiś czas. Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła w tej sprawie interpelacja poselska. Co na to rząd?

W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Minister ds. równości Katarzyna Kotula w jednym ze styczniowych wywiadów powiedziała, że dyskusja o zrównaniu wieku emerytalnego jest nieunikniona. Zdaniem Kotuli system emerytalny jest niesprawiedliwy, a nierówny wiek emerytalny dyskryminuje mężczyzn.

Wydaje mi się, że dyskusja o zrównaniu wieku emerytalnego jest nieunikniona, jednak otwarcie powiem, że dzisiaj takich planów nie ma. Będziemy jednak analizować, w jakim kierunku powinna iść reforma, żeby można było te nierówności zlikwidować

- powiedziała minister ds. równości.

Teraz do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej złożona została interpelacja poselska. Jak pisze SE.pl, obniżenie wieku emerytalnego sprawiło, że wiek emerytalny kobiet w Polsce jest najniższy w UE.

Rząd jednak nie planuje zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji (…) postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (…) nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie

– pisze SE za MRPiPS.

Jak uzasadnia ministerstwo, kobiety nadal ponoszą większość trudu opieki nad dziećmi, seniorami i osobami z niepełnosprawnościami, co negatywnie wpływa na ich perspektywy zawodowe, stan zdrowia i sumę odprowadzonych składek.

GALERIA: Wars Intercity - co można zjeść w pociągu i ile kosztuje kawa? Menu i życie w przedziale

Strajk rolników w Warszawie