Zmiany w szkołach w 2023 roku

i

Autor: pixabay

Edukacja

Rewolucyjne zmiany w szkołach w 2023 roku. Co czeka uczniów i nauczycieli w nowym roku szkolnym?

Zmian w szkołach wraz z nowym rokiem szkolnym nadejdzie wiele. W 2023/2024 roku do szkół wejdą nowe przedmioty, zmieni się matura, a nauczyciele otrzymają dodatkowe pieniądze.

Wakacje powoli dobiegają końca. Już za 2 tygodnie, 4 września uczniowie powrócą do szkół. Wraz z nimi do szkół wejdą zmiany. Minister edukacji Przemysław Czarnek wydał rozporządzenia, które zmieniają organizację roku szkolnego. Czego możemy się spodziewać?

Do podstawy programowej i listy lektur do matury, w klasach liceum ogólnokształcącego i technikum, zaliczono lekcje języka polskiego z grami edukacyjnymi. Co to oznacza?

Jak argumentuje Ministerstwo Edukacji i Nauki:

"Cyfrowe opowieści angażują dziesiątki milionów odbiorców, dając podstawy do przeżywania pasjonujących opowieści; rozwijają umiejętności psychomotoryczne, są przestrzenią budowania międzyludzkich relacji i źródłem artystycznej ekspresji".

Do listy lektur dołączone zostaną dwie gry: "This War of Mine" (11BitStudios) i "Gra Szyfrów" (Instytut Pamięci Narodowej).

Nowością jeśli chodzi o nauczanie języków będzie łacina. Ma być ona w szkołach średnich taktowana na równi z innymi językami obcymi nowożytnymi. Będzie można ją zdawać na maturze jako obowiązkowy język obcy lub jako kolejny.

Nowe dodatki dla nauczycieli

W nadchodzącym roku szkolnym nauczyciele otrzymają dodatkowe wsparcie. Będą mogli skorzystać z bonu na 2500 zł, który ma być wykorzystać na zakup laptopa. Drugi rodzaj wsparcia to nagroda specjalna dla nauczycieli w kwocie 900 złotych netto. Nagroda jest z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

Nowe przedmioty w szkołach

Od przyszłego roku szkolnego zmieni się także przedmiot dotychczas znany jako podstawy przedsiębiorczości. Zastąpi go biznes i zarządzanie, którego podstawa programowa będzie się pokrywała z poprzednim przedmiotem, ale wiedza ta ma być bardziej praktyczna. Uczniowie dowiedzą się, jak zarządzać finansami domowymi. Jeśli wszystkie założenia zostaną zrealizowane, to przedmiot ten będzie możliwy do zdawania na maturze. Jednak dopiero od 2027 roku. 

Zmiany zajdą także w nauczaniu techniki. Nauka tego przedmiotu dzieci w klasach IV-VI będzie bardziej nastawiona na nowoczesne technologie i telekomunikację. Pomoże w tym program Laboratoria Przyszłości, które do tej pory bytł wprowadzony w wybranych szkołach. Od września program będzie prowadzony we wszystkich placówkach.

Zobacz: Grzybobranie na Podkarpaciu. Zobaczcie te okazy!

Święto Wojska Polskiego. Na defiladę przyszły tłumy