Remont Estakady Kwiatkowskiego w Gdyni wchodzi w ostatnią fazę

2025-07-01 9:20

W sierpniu planowana jest wymiana dylatacji na Estakadzie Kwiatkowskiego. Wymienione zostaną wysłużone elementy pomiędzy częścią żelbetową a stalową estakady. To ostatni etap trwającego od kilku lat procesu modernizacji jednej z kluczowych arterii Gdyni.

Remont Estakady Kwiatkowskiego w Gdyni

i

Autor: Marcin Mielewski/ZDIZ Gdynia/gdynia.pl

Planowane prace obejmą wymianę  z tzw. „starych” dylatacji, które sukcesywnie były wymieniane na przestrzeni ostatnich lat. Zakończenie tych prac oznacza finalizację wieloetapowego procesu modernizacji najstarszych dylatacji na Estakadzie Kwiatkowskiego, prowadzonego w ostatnich latach.

Trójmiasto Radio ESKA Google News

Podpisaliśmy umowę na wymianę zaplanowanych dylatacji na Estakadzie Kwiatkowskiego. Niestety, jedna z nich – na styku części stalowej i żelbetowej – uległa uszkodzeniu w lutym, co wymusiło jej awaryjną naprawę i wcześniejsze działania. Wymiana dylatacji to niezbędny element dbałości o bezpieczeństwo i trwałość infrastruktury, zwłaszcza w miejscu o tak dużym natężeniu ruchu

– mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

12 lutego br. doszło do uszkodzenia dylatacji na styku konstrukcji stalowej i żelbetowej estakady w kierunku dzielnic północnych – tuż przed zjazdem w ul. Kontenerową. Konieczne było natychmiastowe wyłączenie buspasa i rozpoczęcie awaryjnych działań zabezpieczających. Choć wymiana urządzeń była już wcześniej zaplanowana, skala i charakter uszkodzenia wymusiły przyspieszenie procedur.  Dylatacje pozwalają konstrukcji estakady rozszerzać się i kurczyć pod wpływem zmian temperatury, obciążeń oraz drgań. Gdyby nie one, doszłoby do uszkodzeń nawierzchni, pęknięć betonu i zagrożenia dla całej konstrukcji. Dzięki nim przejazd przez Estakadę Kwiatkowskiego pozostaje bezpieczny – niezależnie od pory roku i intensywności ruchu.

Trasa Kwiatkowskiego to jedna z najbardziej zaawansowanych konstrukcyjnie tras w Gdyni. Tylko na samej estakadzie znajduje się około 50 urządzeń dylatacyjnych, w tym:

  • Odcinek leśny estakady – 4 dylatacje podwójne (czyli przez obie jezdnie) - łącznie 8 sztuk,
  • Między ul. Morską a Unruga – 12 dylatacji podwójnych - łącznie 24 sztuki,
  • Łącznice dojazdowe i zjazdowe – ok. 10 dylatacji podwójnych - ok. 20 sztuk.

GALERIA: Las w kościele. Niesamowita wystawa w Centrum św. Jana w Gdańsku. Zobaczcie te zdjęcia!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. ORP "Sokół" już dostępny dla turystów