Opłaty za śmieci cię przerażają? Sprawdź, jak je obniżyć

i

Autor: pixabay.com/canva

opłaty

Rekordzista dostanie nawet 800 zł ! Co należy zrobić, by zaoszczędzić na śmieciach?

2024-01-19 9:23

Opłaty za wywóz śmieci niemal z roku na rok coraz bardziej nadszarpują nasze domowe budżety. Przy kilkuosobowej rodzinie, kwota może zrobić wrażenie. Sprawdź, co zrobić, by choć trochę obniżyć koszty za gospodarowanie odpadami.

Każda gmina ustala stawkę za gospodarowanie odpadami według własnych kryteriów. W związku z rosnącymi kosztami obsługi tego zadania, większość samorządów zmuszona jest z roku na rok, choć nieznacznie podnosić stawki za wywóz odpadów. Wśród tych, którym udaje się je obniżyć jest m. in. Gdynia, która w 2024 nieznacznie obniżyła tę kwotę. Jednak, mimo obniżki, nadal jest ona dość wysoka.

Prawodawca dał jednak szansę na ograniczenie wydatków związanych z gospodarką odpadami. Co należy zrobić, by zaoszczędzić?

Każda gmina z „ulgą na kompostownik”

Z części opłat zwolnieni będą właściciele domów jednorodzinnych, przy których powstanie kompostownik przydomowy z bioodpadami stanowiącymi odpady komunalne.

Zgodnie z orzecznictwem, każda gmina musi wprowadzić na swoim terenie tzw. ulgę na kompostownik.

Poszczególne samorządy rozwiązują tę kwestię we własnym zakresie. Aby skorzystać z takiej ulgi, należy zgłosić się do swojej gminy i zapytać, jaka dokładnie ulga nam przysługuje i jakie należy spełnić warunki, by ją uzyskać. Niestety, ustawodawca nie określił jednej metody obniżania kosztów, dlatego w każdej jednostce wygląda to nieco inaczej. W niektórych jest to kilku lub kilkunastozłotowa obniżka na domownika w rozliczeniu miesięcznym. Inne gminy rozwiązują to jednorazową dopłatą na zakup jednego lub kilku kompostowników (gmina Michałowice). W tym przypadku można otrzymać na ten cel nawet 800 zł.

Co do kompostownika?

Do kompostownika wrzucamy bioodpady. I choć zasadniczo wiemy, co się do nich zalicza, w praktyce okazuje się to dużo bardziej skomplikowane. Warto zapamiętać, że do tego pojemnika możemy wrzucać skoszoną trawę, pozbawione nasion chwasty, opadłe liście, rozdrobnione gałęzie oraz obierki warzyw i owoców, przy czym nie przesiąkniętych środkami konserwującymi pozostałości po cytrusach. Do kompostownika nie wrzucamy również resztek po posiłkach.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. To był pierwszy supermarket w Trójmieście. Trwa rozbiórka