Przygotuj dom na Wielkanoc. Złote rady dla zabieganych

i

Autor: pixabay.com

Wielkanoc

Przygotuj dom na Wielkanoc. Złote rady dla zabieganych

2024-03-31 14:22

Wielkanoc to rodzinne święta pełne bliskości i spokoju? Panie domu dobrze wiedzą, że mają też swoją ciemną stronę. Gotowanie, zakupy i generalne porządki. Te ostatnie, zwłaszcza jeśli robione na ostatnią minutę, mogą przyprawić o spory ból głowy. Podpowiemy, jak z dobrym planem przejść przez tę najmniej wyczekiwaną część Wielkanocy.

Porządki? Zrób to z głową!

Święta tuż, tuż! Zatem najwyższy czas na zaplanowanie przedświątecznych porządków, mających pomóc w przygotowaniu domu na przyjęcie rodziny i przyjaciół. To doskonała okazja, aby oczyścić przestrzeń, wprowadzić wiosenne ożywienie i stworzyć wyjątkową atmosferę, w której wszyscy będą mogli cieszyć się tym wyjątkowym czasem razem. Oto kilka wskazówek, jak efektywnie zorganizować swoje przedświąteczne porządki.

Planowanie i Organizacja

Pierwsza zasada przedświątecznych porządków brzmi: zachowaj spokój. Warto zrobić wszystko, by w panice nie zaczynać domowych porządków w ostatniej chwili. Samo sprzątanie zajmuje trochę czasu, ale podzielenie go na etapy sprawi, że przejście przez nie będzie dużo łatwiejsze. Dobrym pomysłem jest rozpisanie dobrego planu działania, najlepiej na dwa tygodnie przed Świętami. Zaplanuj sobie do zrobienia jedną rzecz dziennie, a okaże się, że przed samymi Świętami problem sprzątania właściwie nie będzie istniał.

Domowe sposoby na pisanki wielkanocne [Galeria]:

Najcięższe prace na początek

Część prac możemy wykonać dużo wcześniej. Zalicza się do nich m.in. mycie okien czy pranie firan. I bez obaw, obie te rzeczy nie zdążą na nowo zabrudzić się do Wielkanocy. Jeśli ktoś posiada, dużo wcześniej możemy również zaplanować pranie dywanów, najlepiej na świeżym powietrzu. Wczesny etap sprzątania należy również do lamp. Żyrandole dużo wcześniej można umyć lub po prostu odkurzyć. Kolejny etap to kuchnia. Warto, zwłaszcza przed świątecznym gotowaniem, zrobić porządki w kuchennych szafkach. To dobry czas na pozbycie się z nich niepotrzebnych rzeczy. Wszystkie półki warto również umyć, mimo iż na co dzień są zamknięte.

Kolejność ma znaczenie

Najważniejsze to trzymać się zasady „od góry do dołu”. Na początek czyścimy lampy, później górne szafki, półki i regały, wreszcie blaty i na końcu podłogi. Powód jest prosty: podczas czyszczenia półek czy szafek kurz opada podłogę. Dlatego jeśli wyczyścimy ją na samym początku, praca pójdzie na marne i będzie trzeba ją powtarzać.

Dobre patenty to klucz do sukcesu

Kluczem do szybkich prac porządkowych jest wykorzystanie przetestowanych przez panie domu patentów. Niektóre są nawet nieoczywiste. Na przykład żaluzje sprawnie wyczyścimy za pomocą mokrej skarpetki nasuniętej na rękę.

Z kolei w zmywarce szybko umyjemy dekoracje i bibeloty, oszczędzając w ten sposób czas na ich pieczołowite czyszczenie (oczywiście trzeba się upewnić, czy dane drobiazgi nadają się do mycia w zmywarce). Do czyszczenia wykorzystujmy chłonne mopy oraz ściereczki z mikrofibry. Świetnie sprawdzą się też ściereczki od razu nasączone środkiem czyszczącym. Trudne zabrudzenia w zakamarkach? Wykorzystajmy starą szczoteczkę do zębów.

Dekoracje Wielkanocne

Nie zapominajmy również o dekoracjach wielkanocnych, które dodadzą domowi prawdziwego uroku. Na stole pojawić się może świąteczna aranżacja z jajek, świeczek i kwiatów, na drzwiach świąteczne girlandy z wiosennych kwiatów. Do wazonu wstawić możemy również gałązki, na których zawiesić można kolorowe pisanki. To proste i szybkie w wykonaniu ozdoby, które sprawią, że Twoje wnętrze będzie wyjątkowe i przytulne.

Praca rybaków na Półwyspie Helskim

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Listen on Spreaker.