Przełomowy projekt Marynarki Wojennej. Rozpoczęto budowę fregaty ORP Wicher

i

Autor: Marynarka Wojenna

marynarka wojenna

Przełomowy projekt Marynarki Wojennej. Rozpoczęto budowę fregaty ORP Wicher

2024-02-01 9:02

Nazywana jest największą inwestycją w historii Marynarki Wojennej. Rozpoczęto budowę pierwszej fregaty typu Miecznik. Jest to milowy krok z punktu widzenia obronności całego kraju.

W hali PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni położono stępkę pod pierwszą z serii trzech wielozadaniowych fregat. Najpierw wybudowany zostanie ORP „Wicher”. Położenie stępki to jeden z kluczowych momentów w procesie budowy każdego statku. Dalej jest rozpoczęcie budowy, wodowanie i podniesienie bandery, który rozpoczyna faktyczną eksploatację jednostki.

Wicher nabiera rozpędu

31 stycznia odbyła się prezentacja okazale prezentująca się sekcja denna pierwszej fregaty programu „Miecznik”. Jej długość wynosi 24 m, a szerokość 18 m. Waży 127 ton. Na jednym z boków białą farbą wymalowano literę „W”, co jest nawiązaniem do przedwojennego kontrtorpedowca „Wicher”, od którego nowy okręt przyjmie nazwę. Ważną częścią uroczystości było również symboliczne wspawanie w kil pamiątkowego medalu.

Mieczniki na straży polskiego wybrzeża

Głównym zadaniem "Mieczników" będzie ochrona polskiej linii brzegowej oraz infrastruktury krytycznej, na którą składają się porty, na czele z gazoportem w Świnoujściu i naftoportem w Gdańsku, farmy wiatrowe i gazociąg Baltic Pipe. Mieczniki wyposażone będą w zespół radarów produkcji firmy Thales pozwalających śledzić otoczenie w promieniu 400 km, a więc również w głębi lądu.

Okręty, wymarzone przez admirałów, oficerów, marynarzy, opisane w koncepcji strategicznej bezpieczeństwa morskiego RP w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, dziś rozpoczynają swoją drogę ku urzeczywistnieniu, zmaterializowaniu się w postaci konkretnej fizycznej siły, zdolności Marynarki Wojennej, zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej

- mówił podczas uroczystości Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Pierwsza fregata będzie zwodowana w 2026 roku

Jednostki typu "Miecznik" będą miały 138,7 metra długości całkowitej, a ich wyporność osiągnie 7 tys. ton. Cztery silniki Diesla sprawią, że maksymalna prędkość jednostki wyniesie 28 węzłów. Fregaty będą się charakteryzować dużą dzielnością morską oraz 30-dniową autonomicznością. Załoga ma liczyć 187 osób. Ogromnym atutem "Mieczników" będzie potężne uzbrojenie pozwalające im odpierać ataki każdego typu. 

Wartość całego programu opiewa na kwotę 14,8 mld zł. Pierwsza fregata zostanie zwodowana w drugiej połowie 2026 r., by po wyposażeniu i okresie prób morskich wejść do linii w 2029 r. Bandera na drugiej, dla której wybrano nazwę "Burza", zostanie podniesiona w 2030 r., a na trzeciej (ORP "Huragan") rok później. 

Pomorskie. To był pierwszy supermarket w Trójmieście. Trwa rozbiórka

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl