Prezydent Brazylii już nie popiera Rosji. Po raz pierwszy potępił atak na Ukrainę

i

Autor: PAP/EDTA

Wojna na Ukrainie

Prezydent Brazylii już nie popiera Rosji. Po raz pierwszy potępił atak na Ukrainę

Po fali komentarzy ze strony Stanów Zjednoczonych i głów państw Europy prezydent Brazylii Lula da Silva zmienia zdanie. Padły ważne słowa na temat agresji Rosji na Ukrainie. Nowe stanowisko Brazylii krytykuje atak Rosji: potępia naruszenie granic, ale chce pokojowego rozwiązania.

Brazylia o wojnie na Ukrainie

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zmienił zdanie w sprawie agresji Rosji na Ukrainie. "Mój rząd potępia naruszenie terytorium Ukrainy, ale bronimy (idei) negocjacji dla rozwiązania politycznego” - to zdanie przejdzie do historii, bo całkowicie zmienia podejścia do konfliktu. Padło ono we wtorek (18 kwietnia2023r.) podczas wywiadu udzielonego lokalnym mediom.

Prezydent Brazylii kilkukrotnie podnosił, że pokój powinien zostać wynegocjowany przez "grupę państw", przypomniała we wtorek (18 kwietnia) agencja Reutera.

Brazylia o wojnie w Ukrainie - jest przełom

Wtorkowa wypowiedź prezydenta była zaskoczeniem, wcześniej twierdził bowiem, że „wojna wybuchła w wyniku decyzji podjętych przez dwa państwa”, wzywał Unię i USA, by „przestały zachęcać Ukrainę do wojny”, dostarczając jej broń, i przekonywał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski „jest tak samo winny wojny jak Putin”.

Prezydent Lula zmienia zdanie o wojnie w Ukrainie

Po ostatnich oświadczeniach Luli, w których sugerował oddanie Rosji Krymu w celu zakończenia starć i oskarżał dostarczające Ukrainie broń państwa o "przedłużanie wojny", ostro zareagowali politycy Zachodu. Biały Dom stwierdził, że prezydent Brazylii "papuguje rosyjską i chińską propagandę bez zapoznania się z faktami". Rzecznik Unii Europejskiej Peter Stano przypomniał, że Ukraina ma prawo do obrony, a rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko wystosował zaproszenie do Kijowa, by prezydent Brazylii mógł "zrozumieć prawdziwe powody rosyjskiej agresji" i jednocześnie podkreślił, że nie sposób jest zgodzić się na to, by agresor i strona napadnięta miały doznawać równego traktowania.

Listen on Spreaker.