Prawdziwa gwiazda festiwali w Sopocie. Historia Opery Leśnej

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER/NAC

wiadomości

Prawdziwa gwiazda festiwali w Sopocie. Historia Opery Leśnej

2025-05-13 15:05

Choć co roku to gwiazdy sceny muzycznej błyszczą podczas sopockich festiwali, prawdziwą królową tych wydarzeń jest jedna – Opera Leśna. Malowniczo położony amfiteatr w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od dekad przyciąga największe nazwiska polskiej i światowej sceny muzycznej. Wraz z kolejną edycją Polsat Hit Festiwal, warto przypomnieć, dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe.

Opera Leśna Sopot. Magia wśród drzew

 

Zbudowana w 1909 roku, Opera Leśna była początkowo miejscem dla niemieckich festiwali muzyki klasycznej. Opera Leśna znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Obiekt charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrą akustyką i atrakcyjną lokalizacją.  Pomysłodawcą samej budowy byli - burmistrz Sopotu Max Woldmann i kapelmistrz teatru miejskiego w Gdańsku Paul Walther[5]

"Pierwszy dostrzegł to Paul Walther-Schäffer, gdy w 1909 podczas jednego ze spacerów po leśnych wzgórzach otaczających Sopot postanowił zbudować tu amfiteatr. Następnym był Władysław Szpilmana, który właśnie w tym miejscu postanowił zorganizować pierwszy w tzw. krajach demokracji ludowej międzynarodowy festiwal piosenki" - czytamy na stronie opery. 

Po wojnie, w latach 60., zaczęła jednak pisać zupełnie nową historię – historię roztańczoną, rozśpiewaną i pełną gwiazd. To tu odbywał się Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, który przez lata stał się jednym z najważniejszych muzycznych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej (Festiwal, początkowo organizowany i emitowany przez TVP, powstał w 1961 jako Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot. Przez trzy pierwsze lata odbywał się w hali Stoczni Gdańskiej, następnie przeniósł się do Opery Leśnej).

Kto występował w Operze Leśnej?

Lista artystów, którzy wystąpili na deskach Opery Leśnej, robi ogromne wrażenie. Śpiewali tu m.in.:

Whitney Houston – jedna z największych gwiazd muzyki pop dała tu niezapomniany koncert w 1999 roku.

Elton John, Boney M., Lionel Richie, Charles Aznavour,  Bryan Adams, Zucchero, Garou, Kelly Family, Paul Young– światowe legendy, które doceniły wyjątkowy klimat sopockiego amfiteatru.

Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Czesław Niemen, Kora, Edyta Górniak, Kasia Kowalska– polskie ikony, których występy w Sopocie na stałe zapisały się w historii muzyki.

Zmieniające się festiwale – niezmienny klimat

Na przestrzeni lat festiwal w Sopocie przechodził wiele zmian – od formatu organizacyjnego, przez prowadzących, aż po oprawę telewizyjną. Organizowany był przez TVP1 od 1961–2004, (TVN 2005–2009), (Polsat 2012–2014), (TVN od 2017). Obecna nazwa oficjalna: Top of the Top Sopot Festival.  W operze organizowany jest także od lat Polsat Hit Festiwal (w latach 2015–2023 Polsat SuperHit Festiwal). 

Co się jednak nie zmieniło? Wyjątkowa aura Opery Leśnej, której nie da się porównać z żadnym innym miejscem koncertowym w Polsce. Las, akustyka, historia i publiczność – to wszystko sprawia, że dla wielu artystów występ tutaj to coś więcej niż tylko koncert. To muzyczne przeżycie.

Opera Leśna dziś

Po modernizacji w 2012 roku amfiteatr zyskał nowoczesne zaplecze, ale zachował swój urok. Mieści dziś ponad 5 tysięcy widzów, a jego scena nadal przyciąga największe gwiazdy – od sanah i Dawida Podsiadły, po zagranicznych gości, którzy z chęcią wracają na "leśną" scenę.

W 2025 roku, podczas kolejnej edycji Polsat Hit Festiwal, Opera Leśna znów stanie się miejscem muzycznego święta. I choć reflektory będą skierowane na artystów, warto pamiętać, że to ona jest sceną, na której rodzi się historia.

Wspomnień Czar. Festiwal w Sopocie. Interwizja 1978 [GALERIA]

Kwiat Jabłoni z Bursztynowym Słowikiem. Tak zareagowali na zwycięstwo!