Zatoka Sztuki

i

Autor: Fotobank.pl/UMS

Prace w Zatoce Sztuki zakończone. Czy działania miały związek z Iwoną Wieczorek?

2023-03-13 10:11

Zakończono czynności prokuratorskie przy Zatoce Sztuki w Sopocie - przekazał PAP prok. Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej. Działania śledczych wokół budynku - obecnie nazywanego Nową Zatoką - trwały od 22 grudnia 2022 roku.

Przed świętami Bożego Narodzenia policja otoczyła taśmą i zabezpieczyła teren wokół i budynek Nowej Zatoki w Sopocie. Zabezpieczenie odbywało się na zlecenie Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie.

Funkcjonariusze sprawdzali m.in. studzienki kanalizacyjne znajdujące się w pobliżu budynku. Przekopywana była również plaża przed klubem, a teren był sprawdzany przy pomocy wykrywaczy metali. W akcji brał udział również pies tropiący.

"Potwierdzam, że czynności zostały zakończone" – powiedział  w czwartek prokurator Karol Borchólski.

Prokuratura cały czas nie ujawnia, czy działania miały związek ze śledztwem w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek.

Lokal, gdzie obecnie mieści się Nowa Zatoka, powstał ponad dziesięć lat temu, jako Zatoka Sztuki na terenie wydzierżawionym przez miasto spółce rodzeństwa T. Władze Sopotu chciały tam stworzyć kulturalną wizytówkę miasta.

Zatokę Sztuki opisywały media w związku ze sprawą przestępstw seksualnych Krystiana W. i innych osób, do których miało dochodzić też na terenie klubu.

Co działo się z Zatoce Sztuki?

Dokładnie temu, co działo się z budynkach "Zatoki" przyjrzał się w pespektywie minionych lat Stanisław Balicki - na łamach Dziennika Bałtyckiego opowiedział historię kurortu pisząc, że "najnowsza historia Łazienek Północnych związana jest z patologiami nocnego życia sopockiego kurortu: nadużyciami seksualnymi i handlem narkotykami. Miastu nigdy nie udało się zapanować nad tym, co działo się we wnętrzach kolejnych klubów i dyskotek, które tam działały".

Kryminalna Zatoka Sztuki

Od 1992 roku w Łazienkach Północnych działa klub nocny "Joker". Lokal dzierżawił Marek Olszówka, kontrolujący gdyński hotel „Bałtyk”, znany ze związków z „Nikosiem” i tego, że został postrzelony przez innego wybrzeżowego gangstera, „Schwarzeneggera”.

Dalej planowano remont, "Atomic Beach Club" z amerykańskimi właścicielami reklamował tu Atomic TV, z której miała powstać nowa telewizja MTV Polska. Biznas muzyczny też jednak nie okazał się dobrym rozwiązaniem dla miasta, które wynajmuje lokal. Remontu nie przeprowadzono, nie pozwolił na to architekt budynku. "W atmosferze oskarżeń o hałas z klubu, strzelaninę, do której doszło na jednej z imprez i niewykonany remont umowa została zerwana" - czytamy na stronie DB.

Krzysztof Rutkowski jest przekonany, że Iwona Wieczorek nie żyje? „Trzeba szukać ciała”